Opel propustí 8700 lidí

Rüsselsheim – Americký automobilový koncern General Motors poodkryl své plány s Opelem. V rámci restrukturalizace by mělo závody německé automobilky v Evropě opustit dohromady 8700 lidí. Neúspěšný zájemce o převzetí Opelu, kanadsko-ruské konsorcium Magna-Sberbank, přitom plánoval propustit 11 tisíc zaměstnanců. O místo se teď musí bát hlavně pracovníci Opelu v Německu a také Belgii. Nad osudem celého tamního závodu v Antverpách se vznáší otazník.

Šéf evropské divize GM Nick Reilly po dnešní schůzce se zástupci zaměstnanců Opelu a sesterské společnosti Vauxhall řekl, že Opel by mělo opustit asi devět tisíc lidí, konečný verdikt ale ještě nepadl. Nejistá je podle něj hlavně budoucnost belgické továrny. „Dohodli jsme se, že pro tento závod zvážíme a projednáme alternativy,“ řekl manažer.

Na rozdíl od Belgie by končit neměl ani jeden ze čtyř závodů Opelu v Německu. I zde se však chystá velké propouštění. Zaniknout by mělo zhruba 5300 míst. GM by zde tak přikročila k drastičtějším úsporným opatřením, než plánovala Magna. V celé Evropě Opel zaměstnává zhruba 46 tisíc lidí, z toho 25 tisíc pracuje pro automobilku v Německu.

Od prodeje svého podílu v Opelu Magně ztrátová GM po dlouhých jednáních nečekaně couvla začátkem listopadu s tím, že si svou tradiční evropskou divizi ponechá a provede její restrukturalizaci sama.

Rozhodnutí GM ponechat si Opel vyvolalo v Německu velké rozhořčení. Americký koncern kvůli němu musel německé vládě vrátit překlenovací úvěr. Berlín byl připraven poskytnout konsorciu v čele s Magnou záruky za úvěry 4,5 miliardy eur. Teď se ale změnil v odpůrce státní podpory a tento týden varoval ostatní členské státy Evropské unie, aby Opelu nepomáhaly.

Ministři hospodářství EU by měli o restrukturalizačním plánu a případné pomoci jednat 4. prosince v Bruselu. Automobilka GM hodlá podle svých plánů na restrukturalizaci Opelu vynaložit 3,3 miliardy eur a doufá, že získá na její financování příspěvek od evropských vlád. Dvě miliardy eur má firma k dispozici z vlastních zdrojů.