Britská ekonomika jde proti proudu a pořád propadá

Londýn – Ekonomika Velké Británie se dál topí v recesi. Kýžený obrat nepřinesly ani čerstvě zveřejněné výsledky za třetí čtvrtletí, podle nichž se HDP propadnul o další 0,3 procenta ve srovnání s předchozími třemi měsíci. Meziročně to znamená pokles o 5,1 procenta. Britská ekonomika tak klesá už šest čtvrtletí za sebou, což je nejdelší nepřerušená vlna poklesu od začátku měření v roce 1955.

Velká část předních světových ekonomik se už z recese vymanila, Británie za nimi zaostává. Z velkých ekonomik západní Evropy zaznamenalo pokles ekonomiky už jenom Španělsko.

„Pro britskou vládu a daňové poplatníky je tato zpráva pochopitelně velice nepříjemná. Podle různých předpovědí z poloviny a počátku tohoto roku se totiž čekalo, že právě ve třetím čtvrtletí už britská ekonomika začne růst, to se zatím nestalo,“ komentoval reakce na dnešní výsledky spolupracovník ČT ve Velké Británii Ivan Kytka. „Bude to znamenat prohloubení obrovského schodku veřejných financí, který už teď činí 175 miliard liber, asi 12 procent HDP,“ dodal.

Britský statistický úřad dnes navzdory nelichotivým údajům alespoň poukázal na to, že firmy už čtvrté čtvrtletí za sebou prudce snižovaly zásoby, což podle něj zvyšuje naděje na oživení růstu, protože sklady se uvolní a bude je potřeba doplnit a zvýšit výrobu. Statistici ale současně upozornili, že v době recese v 90. letech minulého století zásoby klesaly 11 měsíců.