Evropská komise v kontrole ČEZu nepolevuje

Praha – Pracovníci Evropské komise dnes pokračují v kontrole v sídlech energetické skupiny ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu (EPH), jehož spoluvlastníkem je finanční skupina J&T. ČEZ podle své mluvčí Evy Novákové předpokládá, že kontrola bude trvat déle než několik dnů. Komise prověřuje, zda ČEZ nebo EPH nenarušily v energetice hospodářskou soutěž na českém velkoobchodním trhu. Firmy podezření odmítají.

„Inspektoři jsou na místě, kontrola probíhá. Z obdobných kontrol více než dvacítky evropských energetik se nedá očekávat, že bude trvat jen pár dnů,“ řekla Nováková. Evropská komise prošetřuje, zda případné narušení hospodářské soutěže na českém velkoobchodním trhu s elektřinou neposílilo roli firmy ČEZ. Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit pokutu.

Podle informací začala komise vyšetřovat ČEZ a J&T na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Skupina již dříve uvedla, že společný postup firem může prohloubit nerovnováhu na trhu výroby elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Czech Coal kritizovala i transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T.

Evropská komise zasahuje proti firmám, které jsou podezřelé pro narušení hospodářské soutěže, již 45 let. První takový případ se objevil v roce 1964, kdy Brusel na základě evropských smluv zasáhl proti německému výrobci elektroniky Grundig. Ten tehdy nelegálně poskytl exkluzivní práva jednomu ze svých francouzských prodejců.