Porsche prodělalo 3,6 miliardy eur kvůli pokusu o převzetí VW

Frankfurt – Německá společnost Porsche Automobil Holding SE, která vlastní automobilku Porsche a drží podíl v koncernu Volkswagen, se v uplynulém finančním roce propadla do ztráty 3,6 miliardy eur. Může za to hlavně nezdařený pokus o převzetí Volkswagenu, který je největším výrobcem automobilů v Evropě. Oba podniky si následně vyměnily role, takže se Porsche nakonec stane součástí Volkswagenu.

Ačkoli se v poslední době s problémy potýká většina světových automobilek, situace Porsche je v mnohém specifická. Ve snaze o navýšení podílu ve VW prodělala automobilka, která je ikonou sportovních vozů, 11 miliard eur. Zachraňovat ji musel paradoxně právě Volkswagen. I Porsche nicméně stihl propad prodeje. Ve finančním roce, který skončil v červnu, automobilka prodala 75.238 vozů, meziročně skoro o čtvrtinu méně.

„Rok 2010 bude velmi obtížným automobilovým rokem,“ řekl nový šéf holdingu Porsche SE Martin Winterkorn, který stojí rovněž v čele Volkswagenu. „Také Porsche se musí připravit na to, že před námi leží ještě několik tvrdých měsíců, než opět zamíříme vzhůru,“ dodal.

Dohodu o spojení schválily Volkswagen a Porsche v srpnu. Porsche se tak časem stane desátou značkou koncernu Volkswagen, do něhož patří mimo jiné třeba také česká Škoda Auto. Smlouvy upravující podrobnosti plánované fúze minulý týden schválily dozorčí rady obou německých podniků.