Europoslanci chtějí odškodňovat cestující zkrachovalých aerolinek

Štrasburk/Brusel - Europoslanci chtějí zajistit lepší kompenzace klientům zkrachovalých leteckých společností. Navrhují proto zřídit speciální fond, který by zabránil tomu, aby klienti zkrachovalých společností zůstali v cizině bez peněz. V unii za posledních deset let zbankrotovalo 77 aerolinek. Jednou z posledních byla společnost SkyEurope, s níž létalo i hodně Čechů.

Evropský parlament dnes přišel i s návrhem na zavedení principu „vzájemné zodpovědnosti“. Ten by zabezpečil návrat cestujících zkrachované letecké společnosti konkurenčními aerolinkami, které provozují lety ve stejném směru a mají ještě volné sedačky.

„Mnozí z těchto cestujících nemají finanční prostředky, aby řešili takovou událost,“ prohlásil předseda parlamentního výboru pro dopravu Brian Simpson. „Jde o lidi, kteří si šetří na rodinnou dovolenou, a nakonec o tyto peníze přijdou bez vlastního přičinění,“ dodal.

Už před časem dala Evropská komise na vědomí, že zvažuje, že by mohla přijít s návrhem, aby evropské aerolinky musely mít povinně pojištění proti úpadku. Jedním z argumentů pro takový krok byly právě krachy leteckých společností, včetně slovenských nízkonákladových aerolinek SkyEurope. Ta prodala na lety, které se již neuskutečnily, přibližně 280 tisíc letenek.

Aerolinky na rozdíl třeba od cestovních kanceláří povinnost mít pojištění proti úpadku nemají. Jejich klienti se tak případné náhrady musí dožadovat v případě krachu firmy u soudu.

Cestující SkyEurope
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24