Marc Faber souhlasí s Klausem - ekonomika se uzdraví vlastními silami

Praha - Marc Faber, jeden z nejznámějších světových analytiků a investorů, předpověděl pád americké burzy v roce 1987, už několik let varoval před finanční krizí, která pak skutečně v roce 2008 vypukla. Pro svá často pesimistická proroctví získal dokonce přezdívku Doctor Doom - tedy Doktor zkáza, sám ale tvrdí, že je v běžném životě optimista a že ho přezdívka neuráží, už si na ni prý zvykl. Jedna z Faberových posledních prognóz je ovšem optimističtější. Letos v březnu odhadl, že americké akcie dosáhly svého dna a že už je čas nakupovat. Podobně jako prezident Klaus tvrdí, že nejlepším řešením krize je nechat ekonomiku, aby se uzdravila vlastními silami.

Faber okomentoval dění ve světové ekonomice krátce po krizi

Mezi lety 2001 a 2007 probíhala expanze a podmínky pro rozvoj ekonomiky byly ideální. Od roku 2005 začala ve Spojených státech narůstat spotřeba poháněná především půjčkami, které dále zvyšovaly obchodní deficit USA. To v roce 2008 vyústilo v kolaps ekonomiky, a ten se začal šířit světem. Vlády zareagovaly intervencemi a úrokové míry byly uměle snižovány až k nule.

Mezi lety 2008 a 2009 všechny nepříjemně překvapil nízký ekonomický růst. Vzhledem k masivní pomoci vlád se očekávalo, že bude vyšší. Přesto se ale trhy hodně uzdravily. Existují totiž rozdíly mezi cenami aktiv a ekonomickou realitou. Nízký růst se dá vysvětlit nadvýrobou v odvětvích, která ekonomický růst již tradičně popohánějí. Podle Fabera máme příliš výrobců automobilů a papíren, nikdo se v tomto období nepouštěl do výstavby nových továren. Investice byly proto na bodu mrazu.

Intervence a jejich vliv na uzdravení ekonomik

Václav Klaus tvrdí, že krize je jako horečka, sami ji vyléčíme za 7 dní, s doktorem za týden. S tím souhlasí i Faber. Podle něj v České republice centrálně plánovaná ekonomika nikdy nefungovala, a nejlepším systémem je tedy tržní ekonomika. V USA to ale nebyla tržní ekonomika, která selhala, spíše začaly probíhat státní intervence do soukromého hypotečního sektoru. Kapitál byl tudíž špatně alokován, a to se bezprostředně po vypuknutí krize dělo všude ve světě. Podle Fabera je nejlepším řešením nechat ekonomiku, aby se uzdravila vlastními silami. Státní zásahy jen uměle pomáhají ekonomice krátkodobě růst a bude jí trvat o to déle, než poroste sama a přirozeně.

Situaci taky politici využívají, aby zvýšili vliv státu. Často ale tam, kde je to nežádoucí. V USA je dynamickým sektorem rozhodně sektor soukromý. Obamova vláda ale využívá krizi jako záminku k omezení svobody podnikání. V USA ale veřejný sektor není rozhodně tak efektivní jako ten soukromý.

Česká republika má podle analytika nesčetné možnosti zlepšit svoji situaci, ale zdá se mu, že čeští obchodníci jich naplno nevyužívají. Neuvědomují si důležitost asijského regionu, který má ohromný potenciál. Navíc se nám stále vyplatí do této oblasti investovat vzhledem ke zdejším nižním produkčním nákladům.