Janota chce zabránit výplatě 120milionových bonusů manažerům ČSA

Praha - Bonusy vyčíslené na 120 milionů korun, které by si měli rozdělit bývalí manažeři Českých aerolinií pod vedením prezidenta Radomíra Lašáka považuje ministr financí Eduard Janota za neadekvátní. ČSA čelí ztrátě 3 miliardy korun a Janota chce proto výplatě bonusů zabránit. Připouští i řešení soudním sporem. „Nechám v nejbližších dnech prověřit situaci v ostatních společnostech. Jak tam fungují motivační programy nad rámec stnadardních mzdových smluv,“ uvedl Janota.

Odstupné by si mělo rozdělit 15 členů bývalého managementu

Trnem v oku ministra je podle deníku tzv. výkonový bonus, který má obdržet zhruba 15 členů bývalého managementu. Počítá se na základě vývoje likvidity společnosti od roku 2006, tedy od nástupu Lašákova týmu. Princip výpočtu bonusu je takový, že se porovnává likvidita společnosti na konci každého roku a srovnává se stavem na konci roku 2005, do těchto výsledků se však nezahrnují žádné mimořádné výnosy, například z prodaného majetku. Z rozdílu má pak každý z manažerů získat určitý podíl.

Systém odměňování je nastaven neadekvátně

Současný systém odměňování manažerů nastavil podle Janoty bývalý ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka v září 2006. Janota poukazuje na to, že je pro špičkové manažery velmi výhodný. „Jako základ, z nějž se bonusy vypočítávají, je stanoven rok 2005. To je pro management velmi výhodné,“ řekl Janota. Tehdy na tom totiž ČSA byly velmi špatně, a srovnání s tímto rokem tak při výpočtu bonusu v dalších letech vychází příznivě. Sobotka však díl své zodpovědnosti odmítá, aerolinky jsou akciovou společností, v níž platy a odměny představenstva podléhají rozhodnutí dozorčí rady. Přesto však ministr musí vědět, co se děje v jeho resortu, argumentuje Janota.

Nejde o banální věc, výplatu odměn pro bývalého prezidenta aerolinek a jeho tým chce prozkoumat i současná dozorčí rada firmy. „Bez souhlasu dozorčí rady nebude možné žádné peníze vyplatit. Patrně dojde na právní spor a já se budu angažovat, aby prostředky vyplaceny být nemusely,“ podporuje toto prověřování Janota.

Zítřejší schůze by měla situaci začít řešit

Ministr financí Janota podle deníku uvedl, že systém odměňování managementu aerolinií hodlá změnit. „Tak vysoké odměny nejsou adekvátní. Provedeme změny v systému odměňování nejen v ČSA, ale také ve všech ostatních společnostech, ve kterých drží stát majoritní podíl,“ řekl Janota.

Bývalí manažeři, ani současné vedení se ke sporu příliš nechtějí vyjadřovat. Podle Lašáka jde pouze o mediálně politické hrátky. Již zítra by se mohla situace začít vyjasňovat, dojde k setkání Eduarda Janoty s Bohuslavem Sobotkou a Miroslavem Dvořákem.