Pražský dopravní podnik dostane od města 900 milionů

Praha - Hlavní město Praha uvolní pro dopravní podnik 900 milionů korun, které budou sloužit ke krytí provozní ztráty podniku. Shodli se na tom dnes zastupitelé. Peníze město vezme z přebytku hospodaření z loňského roku. Hovořilo se ale také o kauze kolem čipové karty Opencard. Opoziční zastupitelé požadovali informace o výsledcích auditu tohoto projektu. Primátor Pavel Bém (ODS) se o něm ale bavit nechtěl s tím, že výsledky auditu budou tématem příštího jednání zastupitelstva.

Peníze, které slíbil v polovině listopadu dopravákům primátor Bém, dostane podnik jako takzvanou zúčtovatelnou zálohu, kterou bude muset na začátku příštího roku vyúčtovat. Někteří zastupitelé se ovšem obávají, že 900 milionů nebude na pokrytí ztráty stačit.

Šéf pražských sociálních demokratů Petr Hulinský (ČSSD) proto navrhl, aby
zastupitelé dopravnímu podniku přidělili miliardu korun. "To je částka,
která je reálnější," podotkl. Zastupitelé to ale odmítli, stejně jako snahu zastupitele Jiřího Witzanyho (SNK ED), který navrhoval dát dopravnímu podniku dvě miliardy korun.

Video Kamerový záznam loupeže na benzínové pumpě
video

Kamerový záznam loupeže na benzínové pumpě

Hulinský zároveň navrhuje, aby dopravní podnik dostal další miliardu na
investiční akce. O tomto návrhu budou zastupitelé teprve jednat,
pravděpodobně ho ale nepodpoří.

Projekt Opencard projde dalším auditem

Opoziční zastupitelé se Béma a jeho náměstka Rudolfa Blažka ptali také na kauzu kolem čipových karet Opencard, na kterých město podle auditu prodělalo 888 milionů korun. Zastupitelé požadovali alespoň výtah z auditu, jediné informace, které zatím mají, pocházejí z médií. Bém ani Blažek jim je ale dát nechtěli s tím, že o Opencard bude pražské zastupitelstvo jednat až 17. prosince.

Primátor včera oznámil, že hodlá v projektu pokračovat. Zadá ale další audit, aby měl výsledek podložený z více zdrojů. „K dispozici budeme mít data zhruba do nějakých čtrnácti dnů, tří týdnů. Pokračování tohoto projektu považuji za důležité,“ konstatoval pražský primátor Pavel Bém (ODS). Až pak se rozhodne o případných personálních změnách a sankcích. Vinu ovšem Bém již nyní svaluje na svého náměstka. „Rozhodující odpovědnost nese v našem případě pan první náměstek Blažek,“ uvedl Bém.

Nikdo neví, kam se peníze na Opencard zakutálely

Na otázku, kam se podělo skoro 900 milionů korun, které již byly na Opencard vynaloženy, zatím nedokázal nikdo jasně odpovědět. Podle dnešního vydání Mladé fronty Dnes část z nich zřejmě nedorazila tam, kam měla. Dodavatel informačních technologií, přístrojů a karet - společnost Haguess - měl podle účetnictví dostat 418 milionů korun. Na jeho účet ale údajně dorazila jen část této sumy. „Hlavním městem Praha a Dopravním podnikem hlavního města Prahy nám bylo souhrnně uhrazeno 246 milionů korun bez DPH,“ informoval ředitel firmy Haguess Petr Stránský.

Další miliony šly podle Mladé fronty Dnes třeba na propagaci. Přes 11 milionů dostala společnost Grand Princ, která je spojena s Michalem Voráčkem, který podnikal se známým primátora Béma, lobbistou Romanem Janouškem. Dalších 11 milionů dostala firma sídlící na stejné adrese jako Grand Princ a 6 milionů získala společnost Telia Call, v níž figurují přátelé šéfa Dopravního podniku Martina Dvořáka, manželé Šecovi.