Kontrola v ČEZu může trvat i několik měsíců

Praha – Již třetím dnem se v sídlech energetické skupiny ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu (EPH) pohybují kontroloři Evropské komise. Prošetřují, zda ČEZ nebo EPH nenarušily hospodářskou soutěž na českém velkoobchodním energetickém trhu. Generální ředitel ČEZu Martin Roman připouští, že podle zkušeností ze zahraničí může kontrola trvat i několik týdnů. Na čas se kvůli ní musel rozloučit se svým počítačem i mobilním telefonem.

„Pracuje-li člověk ve významné funkci velké mezinárodní společnosti, musí být na takové věci připraven,“ podotkl Roman v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

Šéf ČEZu připouští, že bezprostředním impulzem ke kontrole byl konkurenční boj. Na chování českého energetického gigantu si v Bruselu stěžovala společnost Czech Coal, ale podání bylo zřejmě více. Roman se kontroly nebojí, zdůraznil, že dříve nebo později by do podniku stejně zavítala.

„Jsme přesvědčeni, že kontroloři dojdou k tomu samému závěru jako řada jiných kontrol – například kontroly prováděné ze stran českého antimonopolního úřadu. Tedy že zjistí, že ČEZ nic neporušil a že naopak trh v Česku patří k těm nejfunkčnějším v rámci EU,“ uvedl Roman.