Domácnosti budou platit za elektřinu až o tři tisíce méně

Praha – Elektřina bude příští rok v průměru o 3,6 procenta levnější. Domácnosti, které ji používají k vaření, ohřevu vody i vytápění, ušetří zhruba 3 000 korun. Ty, které na elektřině pouze vaří, čeká úspora kolem 300 korun. Suma, kterou drobní odběratelé uspoří, se bude mírně lišit podle regionů a distribuční sítě. Mírný pokles cen je možné očekávat rovněž u plynu. Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta se výrobci snaží elektřinu na trhu kvůli její snížené spotřebě uplatnit, a tím dochází k větší nabídce než poptávce.

Pokles cen elektřiny vyvolalo především snížení její spotřeby. Ta v Česku v minulých letech dlouhodobě rostla zhruba dvouprocentním tempem ročně. Ekonomická krize ale způsobila, že velcí a střední zákazníci omezují výrobu a elektřiny odebírají méně. „Elektřiny je více, než zákazníci potřebují, přitom dosud to bylo naopak,“ vysvětlil Fiřt.

0
Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Spotřebitel, který si cenu elektřiny zafixoval, mírně vydělal. Ovšem ani lidé, kteří takto nepostupovali, neprohloupili. „Myslím si, že i ČEZ se zachoval jako chytrá horákyně a v rámci fixací se zachoval správně, že snížil elektřinu o tolik, o kolik snížil,“ objasnil analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Pro příští rok klesá cena takzvaného silového proudu, tedy elektřiny na výstupu z elektrárny bez započtení nákladů na distribuci. Naopak regulovaná složka ceny vzroste hlavně kvůli vyšším příspěvkům na obnovitelné zdroje energie.

Elektřina by mohla zlevnit víc, nebýt poplatků

Ve srovnání s poklesem velkoobchodních cen elektrické energie klesají výsledné ceny pro domácnosti jen mírně. Elektřina, kterou distributoři kupují od elektráren, zlevnila o 15 procent. Oproti loňsku ale výrazně vzrostly poplatky, které k velkoobchodním cenám přiráží energetický regulační úřad. Jde zejména o poplatky za přenos a distribuci a podporu určenou na rozvoj obnovitelných zdrojů.

„Výrazně vzrostly proto, že klesá spotřeba elektřiny a kvůli tomu se ten regulovaný poplatek rozpočítává na menší objem. Druhý faktor je obrovský nárůst podpory obnovitelných zdrojů související zejména s rozvojem solárních elektráren,“ řekl o navyšování poplatků analytik společnosti Atlantik Petr Novák.

Lidé navíc čím dál častěji mění dodavatele proudu. Zatímco loni v říjnu se jednalo o necelých 2 500 lidí, letos už přešlo k jinému distributorovi skoro 9 000 spotřebitelů. Energetický regulační úřad ale varuje a nabádá k opatrnosti při podpisu smluv. „Některé společnosti se ubírají tím směrem, že až nekalými praktikami se snaží zákazníka získat,“ uzavřel Fiřt. Dealeři totiž často nutí klienty podepsat novou smlouvu ve spěchu na chodbě nebo na schodech. Pozor by si měli lidi dát i na výpovědní lhůty a dodatky psané drobným písmem.

Ceny elektřiny v letech 2009 a 2010
Ceny elektřiny v letech 2009 a 2010
Více fotek
  • Ceny elektřiny v letech 2009 a 2010 autor: ČTK, zdroj: ERÚ http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1263/126219.jpg
  • Větrná elektrána autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1119/111824.jpg