Dluhy snižují Sazce mezinárodní hodnocení

New York - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila české loternijní společnosti Sazka rating. Dosavadní hodnocení B plus změnila na stupeň B. Navíc Sazku umístila do režimu pozorování s negativním výhledem. Důvodem zhoršení ratingu jsou dluhy, které Sazka financuje především z krátkodobých úvěrů, což agentura považuje za rizikové.

„Nevidíme žádné známky toho, že by Sazka v roce 2009 snížila úvěrové zatížení,“ informovala S&P. Agentura poukazuje především na to, že Sazka je závislá na bankách, které jí poskytují krátkodobé půjčky. Vztah s bankami a jejich ochota Sazce obnovovat úvěry je proto zcela nezbytná pro zajištění likvidity loterijní společnosti. Za současné situace na úvěrových trzích ovšem vzrůstá riziko, které je s takovým postupem spojené.

„I když chápeme, že provozní zisky Sazky jsou po celý rok 2009 stabilní, nezdá se, že by firma snižovala zadluženost. Sazka dlouho spoléhá na krátkodobé úvěry, které se na financování dluhů podílejí asi z 20 procent,“ uvedla S&P. Agentura ale prý zaznamenala, že Sazka se skupinou věřitelů posuzuje možnost stabilnějšího financování dluhů.

Začátkem září snížila Sazce rating i konkurenční agentura Moody's. K tomuto kroku přistoupila v letošním roce již podruhé, poprvé na něj sáhla v dubnu. I u Moody's zůstává výhled Sazky nadále negativní.