Obce se staví proti úložištím radioaktivního odpadu na svém území

Praha - Ke konci letošního roku vyprší pětileté moratorium na pozastavení průzkumných prací pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. Ministerstvo obnovení průzkumů podporuje s tím, že jde o nezbytný krok ke shromáždění klíčových dat pro další rozhodování. Šest obcí, které si stát vytipoval, jsou nejen proti stavbě samotné, ale rovněž proti průzkumu. Pouze jediná obec s výstavbou souhlasila. Státní úředníci doufají, že pomohou finanční kompenzace. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu přiznávají, že komunikace s obcemi nyní příliš dobře nefunguje a je třeba pracovat v tomto ohledu na zlepšení.

Stát má záměr obnovit průzkumné práce, ale k uskutečnění cíle je ještě dlouhá cesta. Musí totiž požádat o povolení ministerstvo životního protředí. „Zdaleka není jisté, zda stát povolení získá, protože odpor obcí je stále velký,“ míní Libuše Bautzová, analytička České televize.

„Máme jednu z lokalit, která je označovaná Blatno, kde nám vyjádřily obce podmíněný souhlas s prováděním budoucích průzkumných prací,“ uvedl Vítězslav Duda ze Správy úložišť radioaktivních odpadů. Vzhledem ke skutečnosti, že argumenty nepomohly, stát chce teď vsadit na finanční kompenzace. „Je třeba se zamyslet nad tím, jaký je motivační prvek pro občany a municipality – a tím jsou bezesporu peníze,“ konstatoval Tomáš Hüner, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Video Rozhovor s Libuší Bautzovou
video

Rozhovor s Libuší Bautzovou

Obce požadují větší rozhodovací pravomoci

Kdyby obce s průzkumem souhlasily, mohly by od státu dostávat miliony korun ročně. Řádově by se částka pohybovala mezi 8 a 12 miliony pro jednu lokalitu. Podle Bautzové je ale problém jinde než v penězích.„Obce chtějí mít větší pravomoci rozhodnout, kolik čeho se tam bude dělat. Pokud nějaké obce povolí průzkum na svém území, nesmí to znamenat automaticky i stavbu finálního úložiště,“ poznamenala Bautzová. Finance by tedy obcím přišly vhod, ale není to jejich prioritní podmínka.

Nové technologie by měly lépe využít jaderné palivo

Změny by mohly být schváleny již v prvním pololetí 2010. „Česko rozhodně potřebuje ukládat jaderný odpad. Otázka je, jestli ho potřebuje ukládat ve vlastních hlubinných úložištích na vlastním území,“ váhal Martin Holý z geologického odboru. Nadějí zůstává, že vědci vyvíjejí technologie, které by dokázaly lépe využít jaderné palivo. „Technologie, které budou zřejmě využívány za dvacet nebo čtyřicet let, budou lepší z hlediska využití potenciálu uranu, ale vždycky tam zbude část vysoce radioaktivních odpadů, kterou bude třeba uložit pod zem,“ míní Duda. Hlubinné úložiště se má v Česku začít budovat v roce 2050.

Tabulka s možnými obcemi průzkumu
Tabulka s možnými obcemi průzkumu
Více fotek
  • Tabulka s možnými obcemi průzkumu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1262/126197.jpg
  • Blatno vyjádřilo s průzkumem souhlas autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1262/126159.jpg