Evropské komise obvinila Philips z kartelové dohody

Brusel - Evropská komise obvinila nizozemského výrobce elektroniky Royal Philips Electronics a další firmy z kartelových dohod o cenách katodových trubic, jež se využívají v televizorech a počítačových monitorech. Informaci dnes uvedla komise i sama společnost Philips. Komise zatím neupřesnila, kterým podnikům obvinění z kartelu zaslala. Upozornila ale, že firmy mohou předložit argumenty na svou obhajobu, než padne rozhodnutí o udělení pokut.

Philips je z kartelové dohody obviněn tento rok již podruhé

Společnost Philips potvrdila, že obvinění obdržela a nadále se chystá pomáhat regulačním orgánům při vyšetřování. Komise již v červenci obvinila Philips za spoluodpovědnost v případě kartelové dohody jihokorejské společnosti LG Display o cenách obrazovek z tekutých krystalů (LCD).

Philips byl původně akcionářem LG Display, svůj zbývající podíl ale letos v březnu prodal. Komise v posledních letech rozdala za kartelové dohody pokuty v hodnotě miliard eur. Boj s ilegálními praktikami omezujícími konkurenci podle ní evropským spotřebitelům v letech 2005 až 2007 ušetřil přes 7,6 miliardy eur (zhruba 200 miliard korun).