Nové hospodářsky a sociálně slabé okresy získají finanční podporu

Tachov - Do konce ledna předloží ministerstvo pro místní rozvoj vládě seznam dalších deseti až patnácti hospodářsky a sociálně slabých okresů. V současné době je takových oblastí dvacet. Mezi novými jmény bude i Tachovsko, kde se meziročně zdvojnásobila míra nezaměstnanosti na současných 13 procent. Ta na Stříbrsku dokonce přesáhla 18 procent. Podobně jsou na tom Česká Lípa, Jablonec a Vsetín. Dalšími kritérii pro zařazení do nového seznamu budou například velké vysídlování, nízká reálná mzda, ale také dostupnost základních služeb.

Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky získají zmiňované okresy částku kolem 250 milionů korun. „Ministerstvo vyčlenilo pro tyto okresy ze svého rozpočtu 50 milionů korun, dalších 200 milionů korun bychom pro ně měli získat díky aktivitě poslance Václava Votavy (ČSSD),“ uvedl Vondruška. Votava ve středu navrhl sněmovnímu rozpočtovému výboru přesun této sumy v rámci kapitol všeobecné pokladní správy. „Hlasování ale skončilo 10:10, takže budu hledat podporu návrhu v plénu,“ uvedl Votava.

Poslanci by měli podporu slabých okresů schválit

Peníze budou rozprostřeny po celé ČR, proto se Votava neobává, že poslanci návrh neschválí. „Půjdou hlavně do podpory bydlení a infrastruktury,“ řekl Vondruška. Podle něj by měl program pro nové okresy pokračovat také v dalších letech, protože je jasné, že krize ani její dopady neskončí v příštím roce. Tachov se podle ministra ozval jako první. Peníze musí přijít do okresů příští rok, jinak by akce podle Votavy ztratila smysl.