Toyota musí poslat 4 miliony svých vozů do servisu

Detroit - Japonská Toyota opraví ve Spojených státech na nátlak úřadů čtyři miliony osobních a nákladních aut, což je pro Toyotu nejrozsáhlejší akce tohoto druhu na americkém trhu. Může za to zdánlivá banalita, kterou jsou vadné kryty podlahy, takzvané koberečky. V extrémním případě se totiž mohou zachytit za plynový pedál a auto posléze nejde zastavit. Problém má na svědomí už i smrtelné nehody. Toyota předtím jen vyzvala majitele aut, aby dali pryč krytinu podlahy u aut prodaných za posledních šest let. Opatření se bude naštěstí týkat pouze Spojených států.

„Tohle inženýři Toyoty nezvládli, něco jde na vrub i elektronickým systémům v autě,“ konstatoval automobilový odborník Jim Axelrod. Zlobí se rovněž zákazníci. Toyotě mají za zlé především skutečnost, že s opravou aut čekala až na nátlak úřadů a původně jim jen doporučila koberečky odstranit. „Pravděpodobně si už další Prius nekoupím,“ prohlásil jeden z nespokojených zákazníků.

Opatření se bude týkat pouze Spojených států

Podle Tomáše Vaňka, mluvčího Toyoty ČR se ale evropští a čeští zákazníci bát nemusejí. „Opatření se týká celoročně používaných podlahových krytin, nebo jak vy říkáte koberečků, výhradně používaných ve Spojených státech, a proto Toyota nebude dělat jakékoliv opatření v této souvislosti v jiných regionech světa,“ řekl Vaněk.

Rozsáhlá akce představuje hrozbu pro image o bezpečnost vozů od Toyoty v době, kdy se podnik snaží vrátit své hospodaření do zisku. Odvětví jako celek navíc trpí po finanční a hospodářské krizi propadem prodeje a sama Toyota doplácí na vlastní chybné kroky, které udělala pro svou expanzi. Svolávacím akcím se nevyhne prakticky žádná automobilka. Rekord drží americký Ford. Loni muselo do servisu skoro 10 milionů aut, letos potom dalších 4 a půl milionu. Místo plynového pedálu šlo o vadné tempomaty.

Vozy Toyota
Vozy Toyota