Pardubičtí zemědělci čelí masivnímu propouštění

Pardubice - Současnou krizi zemědělství v Pardubickém kraji popisují hospodáři pojmy jako hluboké ztráty, vybíjení dojnic a propouštění lidí. Farmáři proto požadují rovné podmínky se zemědělci v západní Evropě. Krajský krizový štáb zároveň vyzývá mlékárny ke zvýšení výkupních cen mléka. V opačném případě farmáři hrozí dalšími protestními akcemi, plánují se také připojit k demonstraci chystané na 2. prosince. Do Prahy tak z regionu zamíří minimálně 200 lidí.

Podle Vandy Rektorisové, ředitelky Agrární komory v Chrudimi, musely střední podniky, které původně měly kolem 30 až 35 zaměstnanců, snižovat počty na 9 až 7 zaměstnanců. Farmáře tlačí do kouta zejména nízké výkupní ceny mléka. „My jsme chovali maximálně 220 kusů dojných krav a v současnosti je jich 170. Pravděpodobně ale může jejich chov skončit,“ uvedl František Mikan ze Zemědělského obchodního družstva Stolany.

Veškeré dotace padnou na propad v ceně mléka

„Pokud nás to nezlikviduje úplně, tak nás krize připraví o hodně peněz. Veškeré dotace, které dostaneme, v podstatě padnou na propad v ceně mléka,“ argumentuje František Paulu z firmy Agro Litoměřice. Některé podniky přitom ještě nedávno své ztráty dorovnávaly jinými provozy. Ovšem nyní uvádí, že tato situace už není dále možná.

Podle farmářů nejde v rámci podhodnocených cen zdaleka jen o mléko, jak dokládá soukromý zemědělec Jaroslav Kopista: „Ruku v ruce s tím jdou ceny obilovin, které nedosahují ani cen hlubokého totalismu.“

Ani často zmiňovanou stopadesátimilionovou dotaci z Evropské unie zemědělci podle vedení komory téměř nepocítí. „Když se tato čísla podělí produkcí mléka v České republice, tak je to přesně 5,50 haléře na jeden litr mléka, takže se jedná o naprosto kosmetickou záležitost,“ upřesňuje prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Krávy
Krávy