Podvodníci prolomili speciální ochranu bankomatu České spořitelny

Praha - Útok na bankomat, který měl nainstalované zařízení zabraňující zkopírování údajů z platební karty, takzvané antiskimmovací zařízení, zaznamenala tuzemská banka s největším počtem klientů - Česká spořitelna. Podvodníkům se podařilo získat data karet a posléze i peníze více než desítky klientů. Peníze podvodníci vybírali v Polsku. O zneužití karet informoval server iHNed.cz. Banka odmítla sdělit přesnou finanční částku, o kterou klienti přišli.

„Při zběžném pohledu to nebylo patrné. Kamerka byla nad klávesnici a čtečka údajů z karty byla na původním antiskimmovacím nástavci, ale byla z podobného materiálu a ve stejné barvě,“ prohlásil Karel Kadlčák z České spořitelny.

Prozatím posledním známým terčem podvodu, při kterém čtečka zkopíruje potřebné údaje z karty a kamera zaznamená kód PIN, se stal koncem minulého týdne bankomat u pobočky spořitelny v Bryksově ulici v Praze na Černém Mostě.

Banku upozornil klient

Banka odhalila zařízení na základě upozornění klienta. „My jsme zároveň zjistili, že v Polsku už začalo docházet ke zneužití platebních karet, které byly použity při výběru z toho bankomatu. Registrovali jsme více než deset případů zneužití. Poté jsme o víkendu a v pondělí začali s preventivní blokací řádově stovky karet, které na něm byly od pátku použity,“ dodal Kadlčák. Experti zatím přesně neví, jak dlouho skimmovací zařízení na tomto bankomatu podvodníci měli.

Označením „skimming“ popisují kriminalisté způsob kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů. Zloději pak získají informace, díky kterým jsou schopni získat peníze z účtu postižených klientů bank. Antiskimmovací nástavce zelené barvy na štěrbinu, do které klient vkládá kartu při výběru z bankomatu, začaly banky instalovat ve velkém před dvěma lety v reakci na šíření tohoto typu podvodu.

Antiskimmovací zařízení
Antiskimmovací zařízení