Penzijní fondy letos vydělávají více než loni

Praha - Výnosy penzijních fondů za letošní rok budou vyšší než v loňském roce. U většiny z nich se předpokládá překonání průměrné inflace za rok 2009. Ta se očekává těsně pod jedním procentem. Novinářům to dnes řekl prezident Asociace penzijních fondů (APF) Jiří Rusnok. Zhodnocení penzijních fondů se podle něj budou pohybovat v rozmězí od nuly do více než tří procent a budou mezi nimi velké rozdíly. Největší penzijní fondy přinesly klientům za rok 2008 výnosy těsně nad nulou. Průměrná inflace přitom činila 6,3 procenta.

Větší zhodnocení měly pouze fondy Generali se dvěma procenty, Allianz se třemi procenty a Aegon se 3,5 procenta. Aegon jej podle odborníků dosáhl za cenu výrazných dotací ze strany akcionáře, Allianz a Generali potom díky zanedbatelnému podílu akcií.

Penzijní fondy letos za tři čtvrtletí vydělaly 2,15 miliardy korun, což je suma prakticky shodná s minulým rokem. Z celkového objemu prostředků penzijně připojištěných bylo téměř 82 procent umístěno v dluhopisech a skoro deset procent na účtech a termínovaných vkladech. Do akcií bylo uloženo 2,3 procenta a do podílových listů necelá tři procenta spravovaných peněz.

Penzijní fondy se týkají stále většího počtu lidí

Koncem září měly všechny penzijní fondy dohromady 4 428 milionu klientů, což bylo o 132 000 více než koncem roku 2008. Do systému dobrovolného penzijního připojištění jsou nyní zapojeny více než dvě třetiny práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo deset z původních 44 fondů.