Více než čtvrtině firem způsobuje krize vážné problémy

Praha - Odliv zákazníků i zakázek v důsledku krize způsobuje zhruba 28 procentům českých firem vážné problémy. Téměř polovina podniků tvrdí, že jim klesly obraty, ale jejich existenci to neohrožuje. Asi desetině firem se důsledky recese vyhýbají. Čísla vyplývají z listopadového průzkumu Hospodářské komory, kterého se zúčastnilo 523 respondentů. Přitom téměř tři čtvrtiny podnikatelů (73 procent) nepociťují, že by se podnikatelské prostředí v tuzemsku trvale zlepšovalo, protože je stále příliš svazuje byrokracie.

Necelá pětina firem má za to, že se podmínky k podnikání pomalu, ale trvale zlepšují. Pouhá polovina procenta z nich si myslí, že se podmínky k podnikání zlepšují každým rokem. „Výsledky potvrzují, že nesmyslná administrativa ubíjí podnikatele mnohem více než například výše daní,“ uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Dle jiné studie hospodářské komory za dva a půl roku sice česká legislativa snížila administrativní zátěž podnikatelů o 14 procent, ale Evropská unie ji zároveň o 21 procent navýšila. „Často je to jen kvůli tomu, že čeští úředníci u mnohých doporučení unie změní jejich charakter z můžete na musíte, a jsou tak papežštější než papež,“ dodal Kužel. Český podnikatel má přes 1 000 byrokratických povinností.

Navíc zhruba dvě třetiny firem (63 procent) jsou toho názoru, že vláda měla přistoupit k razantnějším úsporným opatřením. Asi desetina podniků (13 procent) si myslí, že úsporné balíčky ministra financí Eduarda Janoty řeší současnou situaci dobře. Tři procenta míní, že přijatá opatření šetří více, než je třeba. Zbývajících 21 procent firem balíček nedokáže zhodnotit.