Praha se k Opencard nevyjadřuje ani po auditu

Praha - Pražská radnice stále mlčí ke ztrátovému projektu Opencard. Nechce říci, kam tekly stamiliony korun. Radnice tvrdí, že se nejprve musí důkladně seznámit s výsledky auditu a nechat na ně reagovat zodpovědné osoby. Podle Mladé fronty Dnes miliony korun skončily ve společnostech, kde figurují lidi napojení na primátora Pavla Béma. Výsledek auditu ukázal, že za 4 roky fungování Opencard, stála záležitost město již 888 milionů korun. Asi 300 milionů získala firma Hagess, která chod karty technicky zajišťuje, dalších zhruba 200 milionů šlo do dopravního podniku.

O tom, kde skončilo zbylých téměř 400 milionů, zatím nechce nikdo mluvit. Mluvčí projektu Opencard o správné investici nepochybuje. „Sporné věci tam jsou, výsledek ukáže audit, ale myslím, že většina byla proinvestovaná dobře,“ míní Opatrný. Podle primátora Béma musí být každá koruna v městském rozpočtu jasně vykázaná, na každou korunu jsou výběrová řízení. „Úvahy, že by se finanční prostředky mohly někam vypařit jsou jasně fikcí,“ prohlásil Bém.

Na projektu Opencard se mohly podítet desítky firem. Podle Mladé fronty dnes v jedné z nich figuruje Michael Voráček, který vlastní společnost spolupracující s firmou, v jejímž představenstvu sedí lobbista a známý Pavla Béma Roman Janoušek. Na projektu se ale podílí také společnost, kterou vedou známí šéfa DP Dvořáka. „Dlouhodobě spolupracujeme s firmou, ve které pracují mí přátelé,“ říká Dvořák.

Zastupitelé budou výsledek auditu řešit až v prosinci

O auditu se mluvilo i na dnešním jednání zastupitelstva - opozice chtěla po náměstkovi primátora Rudolfa Blažka závěrečnou zprávu, ale nedostala nic. Zastupitelé se tak k výsledku auditu dostanou asi až v prosinci. Pokud i druhý audit, který si teď nechává vypracovat primátor Bém, ukáže, že spolupráce města s touto firmou není výhodná, zřejmě s ní radnice ukončí smlouvu a najde si náhradu.

Autobus pražského dopravního podniku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24