Nejlepší letošní investicí je česnek

Peking - Nejlepší investicí v letošním roce nejsou ani akcie ani zlato, je to česnek, tedy alespoň v Číně. Jeho cena od března vyšplhala na čtyřnásobek té původní. Možná za tím stojí virus H1N1, někteří Číňané jsou přesvědčeni o jeho léčivých účincích. Analytici však mají střízlivější názor.

Před několika dny nakoupila škola ve východní Číně 200 kilogramů česneku a nutila ho studenty jíst každý den k obědu, aby zůstali zdraví, jak uvedl čínský list China Daily. Někteří prodejci z regionu, kde se česnek pěstuje, v jeho uzdravovací schopnost taktéž věří, jiní tvrdí, že jeho cena začala růst s růstem cen paliva, které zvedly náklady na dopravu, a tak i cenu česneku.

Prodejce česneku Ťiang Chaj-tchou je o pozitivních účincích této plodiny také přesvědčen. Je to podle něho důvod, proč se lidé v regionu, kde se pěstuje, těší dobrému zdraví. Jeho kolega je ale pragmatičtější. Za růst ceny podle něj mohou rostoucí náklady a omezenější produkce způsobená krizí.

Co tedy cenu doopravdy zvedá?

Pro některé však tyto argumenty nejsou postačující. Jerry Lou ze společnosti Morgan Stanley se domnívá, že s cenou plodiny manipulují spekulanti. „Když vezmete zlato, akcie, reality nebo komodity jako měď, těm se daří dobře, jejich ceny rostly o 50 až 100 procent. Ale u česneku vzrostla celonárodní cena trojnásobně,“ uvedl.

Obdobná situace nastala v 17. století v Holandsku. Tenkrát šlo o tulipánovou mánii. Zámožní obchodníci dali své životní úspory na to, aby mohli spekulovat s cibulkami tulipánu, tedy s luxusním a nedostupným zbožím. Cena této komodity v důsledku přílivu peněz prudce rostla. Když ale nabídka převýšila poptávku, tulipánová bublina praskla.