Investoři britské Lloyds schválili rekordní emisi nových akcií

Birmingham - Rekordní emisi nových akcií dnes s převahou schválili investoři britské Lloyds Banking Group. Zároveň ale zkritizovali manažery banky za jejich omyly při finanční krizi. Lloyds dodala, že se jí nynější potíže s půjčkami pro Dubai World týkají jen mírně. Situace v emirátu nepředstavuje materiální hrozbu pro ni, ani pro její akcionáře.

Emisi schválilo 99,75 procenta akcionářů. Banka usilovala o souhlas k tomu, aby za akcie získala zhruba 13,5 miliardy liber (asi 391 miliard korun), a mohla se tak vzdát nákladné pomoci od státu.

Lloyds požádala akcionáře o čtyři miliardy liber a jako doplněk k tomu chce získat devět miliard výměnou akcií za dluhopisy. Cenu emise Lloyds tento týden určila na 37 pencí na akcii, což je u horního okraje předpokládaného rozpětí. Nynějším akcionářům banka nabízí 1,34 akcie za každou, kterou teď vlastní. Cena tak představuje slevu 38,6 procenta proti teoretické ceně po transakci.

Centrální banka Británie zřejmě půjčila tajně HBOS a Royal Bank of Scotland 62 miliard liber

Bristký finanční gigant Lloyds má více investorů než kterákoli jiná společnost v Británii od jejího lednového převzetí banky HBOS. Dnešní valnou hromadu Lloyds přitom o dva dny předběhla informace, že centrální banka Británie půjčila tajně HBOS a Royal Bank of Scotland téměř 62 miliard liber, když se finanční krize loni zostřila.

„Mám pocit, že s vydáním emise musíme souhlasit,“ podotkl akcionář Ralph Newnes z Birminghamu. „Když zůstaneme u vládního programu, bude to ještě horší,“ povzdechl si. Vydání nových akcií odsouhlasil se smíšenými pocity. Podle něj by banka měla ještě odpovědět na mnoho otázek.

Kladný výsledek dnešního hlasování podle analytiků konečně odstraní obavy a nejistotu, která se nad Lloyds vznáší kvůli toxickým úvěrům a měsícům diskusí s protimonopolními unijními úředníky.

Royal Bank of Scotland
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24