Automobilka General Motors zvyšuje výrobu v britském Ellesmere

Frankfurt/Varšava - Automobilka General Motors nezavře továrnu značky Vauxhall, sesterskou společnost Opelu, kterou má v britském Ellesmere Port a nepočítá tam ani s propouštěním. Naopak, GM zde chce výrobu dokonce zvýšit a od roku 2011 tam zavést třísměnný provoz místo nynějšího dvousměnného. O osudu druhé britské továrny v Lutonu ještě nerozhodla. Zato továrně Opelu v polských Gliwicích se propouštění nejspíš vyhne, radují se tamější odboráři.

„Abychom od roku 2010 podpořili začátek prodeje nového modelu Astra Sports Tourer a abychom se připravili na zavedení třísměnného provozu od roku 2011, nepočítají naše plány s žádným propouštěním. Celou současnou pracovní sílu budeme potřebovat, až spustíme třetí směnu,“ uvádí GM Europe.

Mluvčí britské součásti GM Uta Deutschová oznámila schůzi představitelů automobilky se zaměstnanci druhé britské továrny v pátek nebo v pondělí. V Lutonu se vyrábějí značky Opel, Vauxhall, Renault a užitkové vozy Nissan. Továrna má s Renaultem smlouvu až do roku 2012 a s francouzskou automobilkou projednává další zakázkázky.

Situace ostatních závodů v Evropě

V Evropě Opel zaměstnává asi 45 tisíc lidí a 9 tisíc jich GM zřejmě propustí. Šéf GM Europe Nick Reilly oznámil, že 50 až 60 procent propuštěných bude zřejmě v německých továrnách Opelu. Němečtí zaměstnanci i politici se proti tomu bouří. Nejistá budoucnost čeká i továrny Opelu v Antverpách.

Továrna Opelu v Gliwicích se ale propuštění nejspíš vyhne. Zástupci Opelu to prý slíbili tamějším odborářům. Nic ale ještě není oficiální. Továrna letos pocítila dopady hospodářské krize, které provázel citelný útlum poptávky po automobilech. Závod proto snížil výrobu na polovinu.