Firmou roku je Farmet z České Skalice, živnostníkem hoteliér Pytloun

Praha - Výrobce zemědělských strojů z České Skalice Farmet získal ocenění Firma roku 2009, živnostníkem roku se pak stal liberecký hoteliér Lukáš Pytloun. V kategorii Byznys Rebel, která je určena pro firmy s nejlepší péčí o zákazníky, zvítězil majitel vydavatelství a provozovatel portálu www.KamPoMaturite.cz Jiří Kadlec z Litvínova. Do čtvrtého ročníku soutěže se registrovalo rekordních 3 636 podnikatelů. Do soutěže Firma roku 2008 se mohla přihlásit každá společnost s maximálním obratem 1,4 miliardy korun.

Soutěžící firmy byly v krajských kolech hodnoceny na základě hodnocení vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí. Porota zvolila vítěze krajských kol soutěže Živnostník roku 2009 na základě podnikatelského záměru a příběhu. O celorepublikovém vítězi rozhodla veřejnost prostřednictvím SMS hlasování.

Majitel Farmetu začínal od nuly, ale měl vizi

Video Firma a živnostník roku 2009
video

Firma a živnostník roku 2009

„Majitel Farmetu Karel Žďárský reprezentuje příběh podnikatele, který začínal od nuly, ale měl vizi a touhu něco tvořit, vyvíjet a vyrábět,“ uvedla za celostátní porotu generální ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová. „Oceňuji, že se Farmet dokázal prosadit na trhu, kde udávají tón západní firmy s velkými rozpočty na vývoj a marketing,“ dodal prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Firma vyrábí zemědělské stroje na zpracování půdy a setí a zařízení a technologie pro lisování rostlinných olejů.

Hoteliér Lukáš Pytloun se navíc stal dosud nejmladším držitelem titulu Živnostník roku. „Jako student jsem hodně cestoval. Při tom jsem si uvědomil, že v Liberci není dostatek kvalitního ubytování. Poměr mezi kvalitou a cenou nebyl ideální, a tak jsem s tím chtěl zahýbat,“ upozornil. První zrekonstruovaný byt začal pronajímat zahraničním dělníkům na přechodnou dobu, veškerý zisk investoval zpětně do nemovitosti a přestavěl na penzion s 54 lůžky. Za šest let podnikání se mu podařilo otevřít další tři penziony a dva hotely s celkovou kapacitou 330 lůžek všech kategorií ubytování.

Majitele vydavatelství a provozovatele portálu www.KamPoMaturite.cz Kadlece pak pořadatelé ocenili za originalitu. „Kadlec je dobrým příkladem rebelství v podnikání. Jako jeden z prvních se originálním způsobem zaměřil na vzdělávání absolventů středních škol a svými skvělými službami se stal jedním z lídrů trhu,“ uvedl viceprezident pro firemní zákazníky Vodafone Pavel Hlavinka.

Nápad podnikat v oblasti přípravy pomaturitního vzdělávání dostal Kadlec v roce 1996, kdy se připravoval na vysokou školu z ručně psaných podkladů, které se mezi studenty každým rokem předávaly. Za deset let vybudoval ze své agentury Amos vzdělávací agenturu, nakladatelství, vydavatelství a jazykovou školu. Současně provozuje několik internetových portálů.

Jiří Kadlec
Jiří Kadlec