Věřitelé Sazky zakládají konsorcium a házejí jí záchranný kruh

Praha - Novou šanci, jak se dostat z tlaku věřitelských bank, má zadlužená loterijní společnost Sazka. Banky totiž zakládají konsorcium a nabízejí Sazce nový společný úvěr. Záchranný plán je však vázán na řadu podmínek. Sazka se k návrhu nevyjádřila a případnou dohodu o novém finančním angažmá nechtějí komentovat ani banky. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

V současné době poskytují Sazce finance hlavně čtyři banky. Kromě belgické banky Fortis je to Raiffeisenbank, Česká spořitelna a Komerční banka. Dohromady u ní mají v úvěrech přes dvě miliardy korun. Nahradí-li jednotlivé půjčky společnou úvěrovou smlouvou, prodlouží se Sazce termíny splatnosti a sníží se jednotlivé splátky. Zároveň je to pojistka bank proti tomu, aby některá z nich odešla.

Sazce by se tak mohlo ulevit při splácení dluhů

„Kromě zmíněné čtveřice by se do konsorcia mohla zapojit i Citibank,“ řekl listu manažer, obeznámený s plánem. „Citibank Sazku přímo neúvěruje, poskytuje jí ale jiné finanční produkty a má na jejím fungování zájem. Hraje se i o účast J&T Banky v konsorciu, ta si ale chce zvláštní postavení zachovat,“ cituje dále deník svůj zdroj.

Vysoké zadlužení jinak ziskovou firmu drtí od doby, co postavila vysočanskou O2 Arenu. Nevhodné úvěrování Sazce sráží i rating, ve středu jí ho s tímto zdůvodněním snížila agentura Standard & Poor's. Záchranný plán je vázán na řadu podmínek, na všechny ale vedení Sazky zatím údajně nekývlo.

Konsorcium chce, aby akcionáři ručili svými podíly   

Podmínkou bank je prý například to, aby akcionáři Sazky ručili za nový úvěr svými podíly. Ne všichni podílníci však o tom byli zřejmě informováni. „Na akcionářské úrovni se nic takového neřešilo,“ prozradil Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru, který v Sazce drží malou část akcií.