Vánoční nakupování je v plném proudu

Praha – Předvánoční kampaň v českých obchodech už naplno odstartovala. Pozadu není ani příprava vánočních trhů. Odhaduje se, že průměrný Čech letos utratí při vánočních nákupech téměř 6300 korun. Je to sice méně než v minulých letech, ale ekonomická krize nakupující příliš neovlivňuje. Ve Spojených státech se dnes zase lidé probudili do takzvaného Černého pátku. Vyrazí tak do masivních slev a výprodejů.

Více než polovina lidí nakupuje dárky ve velkých obchodních centrech. Roste ale i obliba shánění vánočních překvapení internetu. Někteří Češi jezdí nakupovat za hranice republiky. Stejně jako každý rok i letos láká například největší vánoční trh v německém Norimberku. Ten začíná právě dnes a potrvá až do Štědrého dne.

Češí jezdí nejradši nakupovat do Polska, Německa nebo Rakouska. Nabídka zboží je tam mnohdy větší a pestřejší než u nás. „Například severské země jsou jedny z nejdražších v Evropské unii, současně tamější míra zdanění je tam vysoká. Český trh je velmi malý, nemůže proto dosahovat tak velké nabídky zboží jako třeba Spojené státy,“ vysvětlil analytik Michal Brožka.

Video Rozhovor s Tomášem Večlem a Michalem Brožkou
video

Rozhovor s Tomášem Večlem a Michalem Brožkou

Nejvíce nakupují ženy a mladí lidé

Každý Čech v průměru o Vánocích obdaruje sedm svých blízkých. Nejštědřejší jsou ženy, které kupují dárky šesti až deseti lidem, a mladí lidé, kteří alespoň malou drobností obdarují i více než jedenáct svých blízkých a přátel. Nejčastěji budou Češi k Vánocům kupovat kosmetiku, oblečení nebo knihy, dětem pak hračky. Své místo pod vánočním stromečkem si tradičně najdou i nápoje a jídlo.

Pro Američany je symbolem vánočních nákupů takzvaný Černý pátek. Už uprostřed noci vyráží před obchody, aby nepřišli o zlevněné zboží. Žádný jiný výprodej se s tímto dnem totiž nedá srovnat.