Ani vodnému se krize nevyhne

Praha – Cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku se příští rok zvýší zhruba o tři koruny. Představenstvo vodárenské společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace chtělo původně cenu zvýšit ještě více, částečně ale vyhovělo starostům. Ti argumentovali tím, že zdražení v době krize je nemravné.

Původně chtěl vodárenský podnik zdražit vodu na 58,88 koruny, což by představovalo meziroční zdražení o 7,9 procenta. S tím nesouhlasili starostové obcí a měst sdružených v Severomoravském vodárenském svazu. Podle nich by bylo takové zdražení nepřiměřené vzhledem k dopadům hospodářské krize i zisku společnosti, který by měl v příštím roce činit 342 milionů korun.

Vedení severomoravských vodovodů nakonec od původního návrhu ustoupilo. „Představenstvo tyto připomínky zvážilo(…) zvýšení ceny bude o pět procent,“ uvedl ředitel vodárenské společnosti Miroslav Kyncl.

Vodné tak na severu moravy zdraží o 2,08 koruny včetně DPH na 30,70 koruny za metr krychlový. Za stočné lidé na severu Moravy zaplatí 27,18 koruny, což je o 1,26 Kč více než loni. Meziročně se cena vodného a stočného zvýší o šest procent. Letošní ceny jsou výsledkem meziročního
zdražení zhruba o desetinu.

Při hlasování o zvýšení cen chyběli tři z pěti zástupců měst a obcí, kteří mají v představenstvu hájit zájmy obyvatel. Ladislav Šincl, Věra Palková a Zdeněk Trejbal. Zástupci měst sice teoreticky mohli nesouhlasit, faktem ale je, že už dávno nemají ve vodárenské společnosti rozhodující vliv.