Oranžová jízda na dluh začala sliby

Praha – Krajské úřady pod vedením ČSSD si začínají čím dál víc zvykat, jaké je to žít na dluh. Během devíti měsíců letošního roku se částka, kterou budou muset jednou jednotlivé regiony splatit, vyhoupla už na 17,7 miliardy korun. Ještě na konci loňského roku to přitom bylo pouze 3,1 miliardy korun. Vyplývá to z nových údajů ministerstva financí. Představitelé krajů připouštějí, že se zadlužují. Zároveň však tvrdí, že to jinak nejde.

„Ano plánujeme si vzít nový úvěr na 1,5 miliardy. Je to ale kvůli tomu, abychom mohli spolufinancovat projekty, na které získáme peníze z fondů Evropské unie,“ řekla mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Hejtmani, kteří jsou všichni z ČSSD, navíc tvrdí, že za rychlý nárůst dluhů nemohou. Prý je jen „dostihly“ závazky jejich předchůdců, kteří byli většinou z ODS.

Velké sliby a pak velké dluhy

Největší částky z vypůjčených peněz jdou na opravy silnic, případně na rekonstrukce škol a sociálních zařízení. „Oranžoví“ hejtmani se tak snaží splnit některé ze svých slibů, díky kterým loni zvítězili v krajských volbách. Jenže na podobné investice potřebují hejtmani peníze, které nemají. Třeba právě Pardubický kraj nedávno oznámil, že si vezme nový úvěr v rozmezí pěti set milionů až jedna miliarda.

Sami hejtmani si uvědomují, že velká část slibů zůstala jen na papíře. Zároveň všichni tvrdí, že to doženou. „Máme za sebou teprve čtvrtinu mandátu,“ hájí se liberecký hejtman Stanislav Eichler.