Paroubek: Kauza Opencard se rovná prodeji Karlštějna

Praha – Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek se dnes kvůli ztrátové elektronické peněžence Opencard pustil do rady hlavního města. Kauzu kolem Opencard považuje za neskutečné plýtvání veřejnými prostředky a přirovnává ji k prodeji nejvýznamnějšího státního hradu Karlštejna. Představitelé ODS, kteří na magistrátu vládnou, by měli podle něj uplatnit presumpci viny. ČSSD se ale dnes pustila i do vlády. Chce po ní, aby zastavila reformu penzijního spoření navrženou předchozím Topolánkovým kabinetem.

Krizovou situaci, do které se projekt Opencard dostal, Paroubek považuje za symbol finančních praktik ODS „dalíkovského charakteru“. „To je věc, která se v běžně fungující metropoli nemůže stát,“ zdůraznil Paroubek.

Jiří Paroubek:

„Tohle se dá přirovnat jenom k prodeji Karlštejna.“

Vedení pražského zastupitelstva a radu hlavního města vyzval, aby podaly kvůli Opencard trestní oznámení na neznámého pachatele. „V opačném případě hrozí, že bude celá věc zametena pod koberec tak jako v jiných případech,“ dodal předseda ČSSD.

Co se s projektem Opencard stalo?

Výsledky auditu, které město představilo v úterý, ukázaly, že projekt Opencard je výrazně ztrátový. Odhalil také zásadní pochybení v řízení a kontrole projektu, kvůli kterým dospěl do současné zoufalé situace. Projekt dosud stál 888 milionů korun, příjmy z něj jsou však zatím nulové. Odhad příjmů byl podle auditorů od začátku nerealistický, navíc z nich ukousla ještě omezená funkčnost karty.

ČSSD se pustila i do vlády

Pražský magistrát ale není jediný, koho si dnes vzala ČSSD na paškál. Kritiku sklidil například ministr financí Eduard Janota kvůli tomu, že otálel se snížením platů manažerů ztrátových státních aerolinek ČSA.

Fischerův kabinet dnes sociální demokraté ústy místopředsedy strany Zdeňka Škromacha vyzvali, aby stáhl z programu schůze sněmovny návrh zákona o penzijním spoření. Návrh, který je součástí reformy důchodového systému, připravila ještě vláda v čele s Mirkem Topolánkem (ODS) a sněmovně ho předložila jen tři dny před koncem svého mandátu.

Podle návrhu by se přeměnily současné důchodové fondy v nové důchodové společnosti. Ty by klientům nabízely větší možnosti výběru způsobu spoření, nezaručily by jim však již minimální roční zhodnocení vkladů. Účastník připojištění by tak měl větší šanci na zhodnocení peněz, současně by však nesl i větší riziko. Stát by nadále účastníky podporoval státním příspěvkem a daňovými výhodami.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach o změnách v penzijním spoření:

„Ten návrh nic neřeší, pod záminkou oddělení peněz na pojištění a peněz na správu penzijního pojištění vlastně hazarduje se čtyřmi miliony pojištěnců v rámci stávajícího penzijního připojištění se státním příspěvkem.“


ČSSD nesouhlasí s penzijní reformou v podobě, v jaké ji prosazoval Topolánkův kabinet. Nad návrhy podle sociálních demokratů nepanuje politický konsenzus, výhrady k nim mají také sociální partneři z tripartity.

 
Porovnání skutečných a plánovaných nákladů na Opencard
Porovnání skutečných a plánovaných nákladů na Opencard
Více fotek
  • Porovnání skutečných a plánovaných nákladů na Opencard autor: Vojta Rejl, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1257/125696.jpg
  • Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1265/126438.jpg