Odstupné v ČSA se prý řeší pozdě

Praha – Podle ČSSD řeší ministr financí Eduard Janota odstupné manažerů Českých aerolinií pozdě. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Přesto ale postup ministra vítá. Zároveň se ve svém projevu zastal místopředsedy socialistů a bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky, který podle Janoty nastavil současný systém odměn manažerů.

ČSSD chtěla už na konci dubna po vládě, aby snížila platy a odměny manažerům firem se státní účastí, uvedl Paroubek. Janota, který nyní nechá prověřit situaci s odměnami ve všech společnostech se státní účastí, mohl podle něho řešit záležitost už v květnu, ztratil prý sedm měsíců. „Byly vyplaceny desítky milionů korun navíc a zbytečně,“ řekl Paroubek.

Janota prý musel o všem vědět

Ve svém projevu poukázal na to, že Janota je vyjma krátkého období za Vlastimila Tlustého stále náměstkem ministra financí a byl i předsedou dozorčí rady ČSA. Musel tedy podle Paroubka vědět, co se ve firmě děje. „Jako prozíravý ekonom musel vědět, že tohle dobrodružství musí špatně dopadnout,“ dodává Paroubek.

Bývalí manažeři ČSA v čele s někdejším prezidentem Radomíren Lašákem si mají rozdělit asi 120 milionů korun, vypočítalo ministerstvo financí. Janota tuto sumu vzhledem ke ztrátovému hospodaření firmy označil za neadekvátní a prohlásil, že se bude snažit její výplatě zabránit. Trnem v oku ministra je takzvaný výkonový bonus, který má obdržet zhruba 15 členů bývalého managentu.