Hejtmani chtějí na sociální služby stejně jako letos

Plzeň - Hejtmanům se nelíbí, že se jim stát příští rok chystá razantně seškrtat výdaje na sociální služby. Poslancům proto pošlou dopis s požadavkem, aby pro ně v rozpočtu vyčlenili aspoň tolik peněz, kolik dostanou letos. Na dnešním jednání Rady Asociace krajů to řekl její předseda Michal Hašek(ČSSD). Návrh rozpočtu počítá pro rok 2010 s třemi miliardami korun, letos přitom ministerstvo práce a sociálních věcí přidělilo na sociální služby, do nichž se počítají třeba náklady na péči o staré lidi, téměř 6,9 miliardy.

Šéf resortu Petr Šimerka krajským šéfům vzkázal, že se s poslanci ještě chystá sám vyjednávat. Pokud by se suma nepodařila v rozpočtu navýšit, dostali by se poskytovatelé služeb do krizové situace. „Udělám vše proto, abych přesvědčil poslance o tom, že když v žádné jiné kolonce, tak v této kolonce státního rozpočtu je třeba tu částku navýšit,“ slíbil.

Chybějících 55 procent financování sociálních služeb je podle Haška momentálně problém, který nejvíce trápí hejtmany, ale také primátory, starosty a šéfy neziskových organizací. Hejtmani společným dopisem osloví poslance se žádostí o podporu pozměňovacího návrhu o dorovnání částky na letošní úroveň. Pokud by návrh neprošel, začnou kraje s ministerstvem připravovat krizovou variantu. Ta si podle Haška vyžádá mimořádná opatření ve státním rozpočtu na začátku příštího roku i úpravy krajských rozpočtů. Hašek bude ještě jednat s premiérem Janem Fischerem.

Video Peníze na sociální služby
video

Peníze na sociální služby

Šimerka: I letos se peníze našly

Šimerka upozornil, že i přes letošní problémy s financováním se sice podařilo peníze na sociální služby postupně najít a uvolnit, jejich poskytovatelé ale žili v nejistotě. Nevěděli, jak bude financování služeb pro nemocné, handicapované či staré lidi vypadat v následujícím období. „Péče o ně (příjemce sociálních služeb) nemůže být otázkou žití či nežití poskytovatelů služeb z měsíce na měsíc nebo z roku na rok. Je potřeba těm poskytovatelům dát určitou časovou perspektivu, podle mého názoru minimálně na dva tři roky dopředu,“ míní Šimerka.

Upozornil, že sektor není pouze příjemcem veřejných peněz. Sociální služby zároveň vytvářejí pracovní příležitosti, tedy část přidělených peněz se vrací státu formou daní, odvodů a podobně. Zhruba čtyři miliardy, o které by bylo třeba zvýšit návrh rozpočtu, nemohou jít podle ministra pouze z kapitoly jeho resortu. Podle návrhu sociálního výboru sněmovny by to mohlo být částečně na úkor ministerstva práce s a sociálních věcí, část z ministerstev dopravy a obrany.

Navýšit platby chtějí i komunisté

Navýšení plateb na sociální služby o tři miliardy hodlá prosazovat také KSČM. Stranický výkonný výbor to uvedl ve stanovisku, které vydal během dnešního zasedání. Komunisté podpoří jen takové návrhy, které ve státním rozpočtu zabezpečí zvýšení platů učitelů, hasičů a policistů, uvádí se v dokumentu.