Erotické hračky zachraňují Sibiř

Moskva – Spásou pro čeljabinského výrobce hraček Rostojs, ohroženého poklesem poptávky v ruských hračkářstvích, se stal sex. Začal vyrábět plyšové hračky a karnevalové kostýmy „pro dospělé“. „Měkká erotika“ pomohla rozběhnout váznoucí výrobu i nalézt nové distributory. Na erotickém zboží lidé nešetří a továrna znovu zdvihla hlavu.

Ruský trh s hračkami se potýká s podobným poklesem jako výroba automobilů, a to musí čelit levné čínské konkurenci bez státních subvencí srovnatelných s pomocí automobilkám. Pokusy zachránit firmu šitím pracovních oděvů místo karnevalových kostýmů nepomohly.

Před vypuknutím krize si podnik zřízený před devíti lety v jedné z hal čeljabinského traktorového závodu udržoval přední postavení, ale před rokem zakázek prudce ubylo a výroba klesla na 40 procent předchozí úrovně. Spásný se ukázal až nápad pustit se do výroby erotických hraček.

Hrozba ztráty obživy zlomila i odpor stydlivých dělnic, zvyklých šít plyšáky pro zcela jiné zákazníky, než jací chodí do sex-shopů. „Skvělý nápad. Jiné podniky zmrazují výrobu a masově propouštějí, ale Rostojs si na hroutícím trhu vede vynalézavěji,“ ocenil ředitel konzultační firmy Kontakt-expert Frigorii Trusov.