Razie v ČEZu skončila

Praha - Inspektoři Evropské komise dnes krátce před 15:00 hodinou opustili budovu hlavní správy elektrárenské firmy ČEZ, kde od úterý prováděli kontrolu. Pracovníci inspekce s sebou odnesli několik tištěných dokumentů, které budou nyní prověřovat. V rámci šetření Evropské komise se musel na čas rozloučit se svým mobilem a počítačem i generální ředitel ČEZu Martin Roman, nyní je již však má opět k dispozici.

Evropská komise prošetřuje, zda případné narušení hospodářské soutěže na českém velkoobchodním trhu s elektřinou neposílilo postavení ČEZu. Razie v sídle ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu byla součástí šetření. Domnělé protiprávní jednání může podle komise zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen.

Obě firmy odmítají, že by se jakéhokoli protiprávního jednání účastnily. „Jsme přesvědčeni, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se všemi zákony, pravidly i dobrými mravy,“ uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Kontrolu podle něj ČEZ vítá jako příležitost rozptýlit spekulace šířené konkurenty a společnostmi, se kterými má dlouhodobé obchodní spory.

Komise začala vyšetřovat ČEZ a J&T na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Skupina již dříve uvedla, že společný postup firem může prohloubit nerovnováhu na trhu výroby elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Czech Coal kritizovala i transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T.