Informátor v kauze UBS by mohl dostat miliardovou odměnu

New York - Bývalý bankéř Bradley Birkenfeld, který pracoval ve švýcarské bance UBS a který americkým úřadům vyzradil informace o tajných kontech zámožných Američanů využívaných k daňovým únikům, chce mnohamiliardovou odměnu. Finančník, jenž v lednu nastoupí na 40 měsíců do vězení, k tomu hodlá využít relativně nového amerického zákona. Ten tipy vedoucí k odhalení daňových hříšníků odměňuje podílem ze zpětně vymožené částky, informoval o tom deník The New York Times.

Birkenfeld porušil letité pravidlo mlčenlivosti švýcarských bankéřů a odhalil americkým vyšetřovatelům, jak banka UBS pomáhá bohatým Američanům vyhnout se placení daní. Sám se loni v červnu přiznal, že pomohl realitnímu magnátovi Igoru Olenicoffovi ukrýt majetek v hodnotě 200 milionů dolarů (3,6 miliardy korun) před americkým daňovým úřadem (IRS). Uvedl také, že ho bývalý zaměstnavatel motivoval k uskutečnění aktivit, které byly příčinou obvinění. Za poskytnuté informace a spolupráce při vyšetřování nakonec dostal za své prohřešky jen mírný trest.

Díky jeho informacím následně Američané vyvinuli tlak na Švýcarsko, díky němuž nakonec získali informace alespoň o některých tajných kontech. Podle zákona z roku 2006 by Birkenfeld za své informace mohl dostat 15 až 30 procent z částky, již pomohl odhalit. V případě UBS jde o miliardy dolarů.

Právníci a úřady se přou, zda má Birkenfeld na odměnu nárok

Birkenfeld sice nemá nárok na odměnu za případ, ve kterém sám figuroval a za který byl odsouzen, podle jeho právníků ale i tak poskytl americkým úřadům cenné údaje, a proto by měl mít nárok na astronomickou odměnu. Pokud bývalý bankéř s tímto tvrzením uspěje u soudu, půjde vůbec o největší částku, která kdy byla v USA informátorovi vyplacena. 

„Myslím, že jde o vážný nárok. Poskytl velmi věrohodné a velmi užitečné informace z nitra UBS. Zákon je v takových případech jasný,“ podotkla Erika Keltonová z advokátní kanceláře Phillips & Cohen, jež se na kauzy informátorů specializuje.

Ministerstvo spravedlnosti ale s takovým názorem nesouhlasí, byť uznává, že bez Birkenfeldových informací by podvody pravděpodobně nikdy nebyly odhaleny. Bývalého bankéře ale považuje spíš za tipaře než informátora, který z banky vynesl cenné údaje, aby upozornil na nepravosti. Birkenfeld prý popsal především to, jak celý systém funguje, ale neinformoval o konkrétních případech.