Ministerstvo zkontroluje státní firmy kvůli odměnám v ČSA

Praha – Stodvacetimilionový bonus pro bývalé vedení Českých aerolinií odstartoval šetření i v dalších státem vlastněných společnostech. Ministr financí Eduard Janota chce ještě do konce roku změnit celý systém odměňování zástupců státu ve vedení těchto společností. Změna by se měla týkat především členů dozorčích rad a představenstev.

Stát má většinový podíl zhruba ve dvaceti firmách. Ministerstvo financí se proto chystá prověřit desítky manažerských smluv. Jeho úředníci se vypraví například do ČEZu nebo na Letiště Praha. Jako první prošetří právníci ministertva financí právě postup bývalé dozorčí rady ČSA.

S kontrolou souhlasí i bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka. Právě během jeho působení dozorčí rada ČSA štědrý bonusový program Lašákovu vedení odsouhlasila. Sobotka se ale brání tím, že v té době už z čela rezortu odcházel a žádné informace o bonusech proto nedostal. Na to, jak předcházet vyplácení nepřiměřených bonusů, má ale místopředseda ČSSD vlastní recept. „Podle mého názoru by měl být vytvořen systém, který umožní, aby vláda měla informace, jak jsou nastaveny mzdové poměry v jednotlivých společnostech,“ míní.

Podle ekonomů by ale stačilo, aby v dozorčích radách seděli opravdoví odborníci a jejich členové se neměnili po každých volbách. „Jedna vláda jmenuje, druhá nastoupí a pak si to přehazují jako horký brambor a nikdo vlastně neví, jaký má kdo plat nebo jaké mají smlouvy,“ podotýká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. „Lidé do dozorčí rady by neměli být jmenováni jako trafikanti, měli by se tomu dostatečně věnovat a měli by vědět, co podepisují,“ dodává.