Brazílie nabízí šance českým podnikatelům

Sao Paulo – Jednání českých průmyslníků a obchodníků ve čtyřech brazilských městech jsou součástí oficiální návštěvy prezidenta Václava Klause v Brazílii. Českým podnikům se v největší latinsko-americké zemi otevírají nadějné obchodní příležitosti. S modernizací a rozvojem infrastruktury potřebuje Brazílie pokročit do roku 2014, kdy pořádá mistrovství světa ve fotbale a o dva roky později Rio de Janeiro i olympijské hry.

V době podnikatele Jana Antonína Bati nebo brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka věděl v Brazílii o Československu téměř každý. Později ale naše země svoji pozici zanedbala a s větším zájmem se znovu obrací do Brazílie až v posledních letech. „Od počátku mé vlády se naše vzájemná obchodní výměna ztrojnásobila a dnes dosahuje 670 milionů dolarů ročně,“ pochvaluje si současnou úroveň spolupráce dnešní brazilský prezident Luiz Inancio Lula.

Češi můžou stavět jaderné elektrárny nebo metro

Početná skupina podnikatelů, která doprovází prezidenta Václava Klause na jeho státní návštěvě, má ambiciózní cíle. České firmy by se mohly podílet na výstavbě pěti až devíti brazilských jaderných bloků, stavět cementárny či nadzemní metro až ve třech velkých brazilských městech. „Máme nakročeno k docela pozitivnímu vývoji, musíme to dohrát ve zbývajících dvou dnech této cesty,“ řekl Klaus po jednáních se zástupci z řad brazilských politiků i obchodníků.

Potenciální spolupráce Česka a Brazílie se rýsuje také v letectví mezi vodochodskou zbrojovkou Aero a nejvýznamnějším brazilským výrobcem dopravních letounů Embraer.

Bezmála 200 milionů obyvatel a stále rostoucí ekonomika, kterou nezabrzdila ani současná hospodářská krize jsou obrovskou příležitostí pro investory z celého světa. Česká republika a české podniky chtějí být při tom. Některé už tu jsou, šance dalších jsou velké.