Centrální banka emirátů nabízí úvěry na podporu likvidity

Dubaj - Centrální banka Spojených arabských emirátů (SAE) dnes zavedla nový úvěrový program, který má zvýšit likviditu v tamním bankovním systému. Smyslem je uklidnit investory, které vyděsilo oznámení Dubaje, že dva tamní klíčové koncerny chtějí odložit splátky dluhů. Centrální banka se zároveň postavila za místní komerční banky i za odnože zahraničních bank, které působí na území emirátů.

„Centrální banka oznámila bankám ze Spojených arabských emirátů i pobočkám zahraničních bank, které působí v SAE, že k jejich běžným účtům, které mají u centrální banky, jim poskytne další úvěrovou linku, a to za úrok 50 základních bodů nad tříměsíční sazbou Eibor,“ píše se v prohlášení centrální banky SAE. Eibor je mezibankovní sazba v emirátech, obdoba londýnské mezibankovní sazby Libor.

Ze strany SAE jde o první oficiální reakci na obavy, které po oznámení Dubaje otřásly světovými finančními trhy. Žádné další podrobnosti centrální banka k novému opatření neuvedla. Tvrdí ale, že bankovní systém je ve Spojených arabských emirátech nyní zdravější a likvidnější, než byl před rokem.

Dubai World může zasadit ránu světovým trhům

Dubaj 25. listopadu otřásla finančními trhy, když oznámila, že požádá věřitele konglomerátu Dubai World, aby po firmě zatím nevyžadovali splátky dluhů. Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku celého emirátu a stojí za jeho masivním rozvojem v minulých letech.

V důsledku problémů, které mají zmíněné podniky, čelí značným ztrátám právě banky. Hrozí také, že vkladatelé se zaleknou a začnou hromadně vybírat peníze, což by destabilizovalo celý finanční systém. „Trh by to mohlo trochu podpořit, já si ale myslím, že to stačit nebude,“ řekl k opatření centrální banky šéf makléřské firmy Prime Emirates Šavkut Raslan.

„Je to pouhé minimum, co mohli udělat, a ukazuje to, že do zítřejšího rána už nic dalšího neoznámí, což je trochu zklamání,“ podotkl analytik bankovního sektoru ve společnosti EFG-Hermes Rádž Maza. „Myslím, že někteří cizinci si peníze odnesou, ostatní budou mít strach peníze na tyto trhy vložit,“ dodal.

Situaci v Dubaji pozorně nesleduje pouze centrální banka SAE, ale i řada politiků ve světě. Většina z nich ale koncem týdne uváděla, že problémy v Dubaji nebudou tak velké, jak se zdá. Globální ekonomika se sice ještě nevymanila z recese, ale už se prý zotavila natolik, aby se s problémy v Dubaji vypořádala.