EU žádá Čínu o zpevnění jüanu

Nan-ťing (Čína) - Čína by měla nechat svou měnu jüan zpevňovat vůči euru a dalším hlavním světovým měnám rychleji než dosud. Na schůzce vysokých představitelů Evropské unie a Číny to dnes v čínském Nan-ťingu uvedli zástupci eurozóny. Naznačili ale, že i když se Peking pozvolné revalvaci nebrání, s okamžitými výsledky počítat nelze. Zástupci eurozóny jsou přesvědčeni, že rychlejší revalvace jüanu prospěje nejen Číně, ale i celé globální ekonomice. V Nan-ťingu zítra začne summit mezi Evropskou unií a Čínou.

„Myslíme si, že uspořádané a postupné zpevňování kurzu žen-min-pi (tedy  jüanu) bude v nejlepším zájmu Číny a globální ekonomiky,“ prohlásil lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který jednání o ekonomických otázkách za eurozónu vede. Čínské představitele se o naléhavosti zásahu proti slabému jüanu snažil přesvědčit i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Vzhledem k tomu, že jejich měna je určitým způsobem navázána na dolar, faktem je, že to evropské ekonomice způsobuje problémy,“ řekl Barroso po pracovní večeři s čínským premiérem.

Slabý jüan likviduje evropské společnosti

Vrcholná schůzka se koná v době, kdy euro systematicky zpevňuje. Někteří evropští politici už nad tímto vývojem v minulých dnech vyjádřili nevoli a naznačili, že pokud bude euro dál zpevňovat, v sázce je proces zotavování západoevropské ekonomiky. A to především kvůli tomu, že do Evropy směřují značné objemy dovozů z Číny. Kurz čínského jüanu je navázaný na dolar, který naopak vytrvale slábne. S každým dalším oslabováním dolaru získává čínský jüan výhodu proti euru, a tedy i proti evropským firmám.

Jednání se ale týkala hlavně globální obchodní nerovnováhy. Barroso řekl, že Čína pomáhá situaci zlepšit, neboť zavedla vlastní stimulační opatření a podporuje výdaje i domácí spotřebu. Nerovnováha je vedle uměle udržovaných kurzů měn do značné míry také výsledkem příliš velkého zadlužení a spotřeby v západních zemích a naopak příliš vysoké míry úspor a nízké spotřeby v zemích, jako je Čína.

Čína slíbila snížit skleníkové plyny o 40 procent

Svět je pouze několik dní před kodaňským summitem o globálních změnách klimatu a je jisté, že snahy o snižování skleníkových plynů budou také jedním z hlavních témat čínského summitu. Čína do Kodaně přijela se slibem, že do roku 2020 sníží produkci zplodin o 40 až 45 procent. Barroso tento slib ocenil, přesto ale věří, že Čína dokáže své emise zredukovat ještě více.