Ráj milionářů se otřásá v základech

Dubaj – Ceny akcií na burzách Spojených arabských emirátů dnes klesají, prudkému propadu se podle očekávání nevyhnula ani burza v Dubaji. Akcie tak reagují na oznámení vlády z poloviny minulého týdne, že dva klíčové státní podniky požadují odklad splátek miliardových dluhů. Dnešek je prvním dnem, kdy akcie mohou na tyto zprávy reagovat, koncem minulého týdne se v Dubaji kvůli oslavám muslimských svátků neobchodovalo. K propadu přispělo rovněž dnešní prohlášení vlády emirátu Dubaj, že se nezaručí za dluhy tamního konglomerátu Dubai World. Situace Dubaje je přitom důležitá i pro české firmy, i ony totiž v zemi, která byla donedávna synonymem bohatsví, mají své aktivity.

Největší ztráty měly akcie bank developerských firem. Například akcie společnosti DP World, která je součástí konglomerátu Dubai Word a po celém světě provozuje 49 přístavů, si odepsaly 15 procent hodnoty. Prodávají se tak už jen za 0,37 dolaru. V Dubaji oslabují prakticky všechny akcie bez rozdílu.  

Olej do ohně přilila vláda emirátu Dubaj

Video Komentář Libuše Bautzové
video

Komentář Libuše Bautzové

Situaci v Dubaji dnes ještě rozvířila vláda emirátu. Zástupce tamního ministerstva financí Abdal Rahmán Sálih prohlásil, že se kabinet za dluhy Dubai World nezaručí. Investoři přitom na společnosti jako Dubai World hleděli jako na subjekty, kterým stát v případě potřeby vždy pomůže.

„Věřitelé musí nést část odpovědnosti za své rozhodnutí půjčit peníze těmto firmám. Oni si myslí, že Dubai World je součástí vlády, tak to ale není,“ řekl Sálih ve vysílání dubajské televize. Věřitelé tak podle něj pocítí dopady chystané restrukturalizace konglomerátu.

2


Problémy Dubaje se zřejmě promítnou na ratingu celých emirátů

Restrukturalizace zadlužené Dubai World bude mít vliv nejen na ekonomiku Dubaje, ale i sousedního Abu Dhabi. „Vliv nákazy na Abu Dhabi bude nevyhnutelný a objeví se pochybnosti nad tím, jak bude Dubaj financovat svůj další růst,“ uvedli analytici ratingové agentury Moody's. Ta chce situaci podrobně sledovat a nevylučuje, že se problémy Dubaje mohou odrazit na ratingu celý Spojených arabských emirátů.

Proč má Dubaj, potažmo celé emiráty, problémy?

„Před sto lety to byly naprosto nerozvinuté oblasti, které se dostaly na prudkou cestu vzestupu. Loni měly asi 14procentní růst. Oni měli za to, že růst bude trvalý a postavili své plány na tom, že ekonomika poroste zjevně do nekonečna plus budou vysoké ceny ropy, což se nestalo,“ vysvětlila analytička ČT Libuše Bautzová.

Dubajský trh s nemovitostmi se hroutí

Kromě ropy žila Dubaj také z investic do nemovitostí. Ty ale srazil nezájem investorů. „Za posledních pět let se tam ceny zvedly asi o 500 procent. Za posledních 12 měsíců pak spadly na polovinu. A tak to asi ještě příští rok zůstane,“ upozornil majitel developerské společnosti Sekyra Group Luděk Sekyra.


Emirát Dubaj minulou středu otřásl finančními trhy sdělením, že požádá věřitele konglomerátu Dubai World, aby po firmě zatím nevyžadovali splátky dluhů. Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku celého emirátu a stojí za jeho masivním rozvojem v minulých letech. 

Dubai World má dluhy kolem 59 miliard dolarů, Nakheel měla 14. prosince
zaplatit 3,5 miliardy dolarů, ale žádá odklad o půl roku. Podle dosavadních
informací mají závazky konglomerátu Dubai World tvořit podstatnou část
dluhů emirátu Dubaj, které činí asi 88 miliard dolarů.

V Dubaji působí i české firmy

V Dubaji má své podnikatelské aktivity asi 15 českých společností. Podle agentury CzechTrade v emirátu působí například Kopus Elektro, Euwin nebo Rawak.

Podíl jednotlivých emirátů na obyvatelstvu a HDP celých Spojených arabských emirátů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24