Průmysl v říjnu skončil o sedm procent níž

Praha – Průmyslová výroba se v říjnu ve srovnání s loňskem snížila o 7,3 procenta. Analytici ale přesto výsledek hodnotí pozitivně. Ještě v září byl totiž meziroční propad více než o čtyři procenta horší. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 11,6 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 11,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků se meziročně snížil také evidenční počet zaměstnanců.

„Již několikátý měsíc v řadě se potvrzuje určitá stabilizace a mnohé podniky se dostávají z nejhoršího,“ říká analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš. Podle odborníků se dá odhadovat, že klíčovou roli znovu sehrály automobilky. Pomohlo jim ještě doznívající německé šrotovné. Ke zlepšení přispělo i postupné oživování v dalších odvětvích.

Není co slavit

Někteří odborníci ale optimismus zmírňují. Analytik Citco Tomáš Volf upozorňuje na to, že za relativně nízkým propadem stojí slabý loňský výsledek. Právě loňský říjen byl totiž prvním měsícem, kdy se průmyslová výroba začala výrazně propadat. „Dnešní číslo není až tak růžové a určitě není důvod k žádnému velkému jásotu. O nějakém odražení ode dna zatím podle našeho názoru ještě hovořit nelze,“ zdůraznil.

Podle řady odborníků se také dá odhadovat, že na říjnovém výsledku mělo hlavní zásluhu ještě německé šrotovné, které pomohlo automobilkám zvyšovat poptávku. 

„V dalších měsících uvidíme ještě slabší poklesy a za celý rok průmysl vykáže propad výroby o více než 12 procent,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek. Tolik očekávaného růstu by se mohl český průmysl dočkat už na začátku příštího roku. Naznačuje to podle analytiků objem sjednaných zakázek. Minimálně dva až tři roky pak ale průmyslovým podnikům potrvá, než se dostanou na úroveň před krizí.