ŘSD vypsalo tendr na přípravu soukromé dálnice D3

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo tendr na technickou pomoc při projektu spolupráce soukromého a veřejného sektoru Public Private Partnership (PPP) u dálnice D3 na jihu Čech. Stát hledá inženýrskou společnost, která mu pomůže celý projekt výstavby soukromé dálnice dát dohromady. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Rozhodující pro výběr firmy bude cena, předběžná cena zakázky byla stanovena na 3,5 milionu korun.

Celá plánovaná trasa D3 z Prahy do Českých Budějovic a navazující silnice R3 na hranice s Rakouskem měří přibližně 171,4 kilometru. Náklady na její vybudování se odhadují na 80 miliard korun. Část dálnice z Veselí nad Lužnicí po státní hranici by se měla stát pilotním projektem PPP. Dálnici postaví soukromý investor, který vzejde z koncesního řízení, a bude ji 30 let provozovat, než mu stát vrátí vynaložené peníze.

V říjnu ředitelství zahájilo stavbu na dalších úsecích dálnice D3. Stavbaři staví most přes řeku Lužnici a na části trasy mezi Veselím nad Lužnicí a Soběslaví. Most a další část dálnice budou stát zhruba čtyři miliardy korun a měly by být dokončeny za tři roky.

Historicky první projekt PPP na výstavbu dálnice skončil fiaskem. Zakázku na výstavbu dálnice D47 získala v roce 2002 od vlády Miloše Zemana bez výběrového řízení izraelská firma Housing & Construction Holding (H&C). Po volbách ale byla smlouva zrušena a stát dálnici vybudoval sám.