Zemědělci půjdou se svými požadavky do ulic

Praha – Zemědělci budou stávkovat, požadují navýšení plánované částky pro zemědělství alespoň o 1,5 miliardy korun. Plánovaná demonstrace začne ve středu v 11:00 na Hradčanském náměstí v Praze. Protestující farmáři, jichž by měly být až čtyři tisíce, následně půjdou průvodem na Malostranské náměstí, které se nachází poblíž budov Poslanecké sněmovny. Tam nespokojení rolníci předají své požadavky poslancům, kteří budou tou dobou jednat o státním rozpočtu pro příští rok. Protest by měl podle odhadů skončit kolem 13:00.

Čeští zemědělci mají v příštím roce na přímých platbách z unijních prostředků více než 17 miliard korun. Dalších až 7,8 miliard korun jim podle údajů ministerstva zemědělství může dorovnat stát z národního rozpočtu, což v minulých letech také téměř stoprocentně činil. Úsporný státní rozpočet pro příští rok však zatím počítá pouze s 1,5 miliardou, další dvě miliardy je prý ministerstvo schopné najít v rámci resortu. Snížení dotací by podle farmářů prohloubilo rozdíly mezi nimi a jejich kolegy ze starých členských zemí EU.

„Nejdeme na hranu, jsme realisti, známe problémy ve veřejných rozpočtech,“ uvedl Veleba, podle nějž je však navýšení rozpočtu o 1,5 miliardy korun minimem, na které jsou zemědělci ochotni přistoupit. Další až čtyři miliardy je podle něj možno najít ve stávajícím rozpočtu ministerstva zemědělství.

Video Zemědělci chystají protest
video

Zemědělci chystají protest

Dovoz prý pohřbívá české zemědělství

Druhý cíl demonstrace je poukázat na stav českého zemědělství. „Náš názor je, že jsme na počátku jeho úpadku,“ podotkl Veleba. Dokladem jeho tvrzení jsou prý například čísla Českého statistického úřadu za třetí čtvrtletí. Podle nich meziročně vzrostly dovozy hovězího masa do země o 13 procent vepřového o 19 procent a drůbežího o 22 procent.

Jan Veleba, prezident Agrární komory:

„V letošním roce budou tržby českých zemědělců nižší o 20 až 25 miliard korun, to znamená až o jednu čtvrtinu. Nevím, jestli tak masivní propad může ten rezort ustát.“

Česko stejně jako ostatní země, které vstoupily do EU v květnu 2004, pobírá na přímých platbách stále méně peněz než 15 starých členských států. Úroveň přímých plateb by letos v Česku měla dosáhnout 60 procent úrovně starých členských zemí a stoupnout o deset procent i v následujících letech tak, aby v roce 2013 došlo k jejich srovnání.

Vláda straší miliardami

Od středeční demostrace zemědělce neodradila ani vláda, která dnes schválila rozpočet Státního zemědělského a intervenčního fondu. Ten by měl příští rok hospodařit s 33,7 miliardami korun, přičemž bezmála 27 miliard půjde právě na dotace zemědělcům. „Je to typická ukázka, jak vyděsit spoluobčany těmi obrovskými miliardami, které jdou do zemědělství,“ namítl Veleba s tím, že rozhodující nejsou tato čísla, ale právě poměr celkových zemědělských dotací mezi Českem a původními unijními státy.