ČSSD: Opencard je černá díra na peníze Pražanů

Praha – Sociální demokracie znovu zkritizovala projekt pražské čipové karty Opencard. Předseda strany Jiří Paroubek vyzval pražské radní, aby zveřejnili seznam firem, které se na projektu podílely. Kromě toho označil celý projekt za „vzorovou ukázku zlodějiny“. Ke kritice projektu se připojil i Paroubkův stranický kolega Petr Hulinský, předseda finančního výboru pražského magistrátu. Opencard nazval černou dírou na peníze Pražanů.

„Celá akce Opencard byla jen záminkou k tomu, aby se mohlo krást - vzorová ukázka zlodějiny,“ tvrdí Paroubek a chce, aby městská rada zveřejnila seznam firem, které se podílely na tomto „rozchvácení veřejných prostředků“. Kolik společností je do projektu Opencard zapojeno, zatím zůstává nejasné. Podle informací České televize se mohlo jednat až o desítky firem, některé z nich jsou napojené i na známé pražského primátora Pavla Béma.

Podle Hulinského byl původní záměr spustit projekt Opencard dobrý, problémy nastaly při jeho realizaci. „Sama myšlenka byla zajímavá. To, kam se posunula za tři roky, jakou černou dírou se stala a jaké finanční zdroje jsou na tento projekt využívány, je něco, pro co já osobně nemám pochopení,“ prohlásil.

Video Telefonát Štěpánky Martanové
video

Telefonát Štěpánky Martanové

Na projekt Opencard vynaložilo hlavní město Praha již 888 milionů korun, náklady na vydání jedné plastové kartičky s čipem přesáhly 2000 korun. Opencard přitom svým uživatelům nabízí jen zlomek funkcí, které měla mít. Do městské kasy zatím nepřinesl celý projekt ani korunu.