Inflace se vrátila do eurozóny

Brusel – Do eurozóny se v listopadu vrátila inflace. Statistický úřad Eurostat dnes v předběžném odhadu uvedl, že spotřebitelské ceny v 16 zemích používajících euro meziročně stouply o 0,6 procenta. Po pěti měsících tak končí období deflace, kdy spotřebitelské ceny padaly a zboží v obchodech zlevňovalo. Cílem Evropské centrální banky (ECB) je držet inflaci těsně pod dvěma procenty ve středně dlouhém období, které ECB definuje jako 18 až 24 měsíců.

„Eurozóna v listopadu opustila deflaci,“ uvedl analytik Howard Archer ze společnosti Global Insight. Za růstem spotřebitelských cen podle něj stojí zejména nízký srovnávací základ z loňského listopadu, kdy prudce klesly ceny ropy.

I tak by si měla inflace v eurozńě v příštích měsících nadále udržet kladné znaménko. „Počítám s dalším nárůstem míry inflace, ta se může začátkem roku 2010 vyšplhat až ke svěma procentům,“ odhaduje ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš

ECB zřejmě nechá úroky na minimu

Ve čtvrtek bude zasedat Evropská centrální banka. Bankéři rozhodnou, jestli je potřeba zasáhnout zvýšením úrokových sazeb. Podle analytiků však k tomu zatím není důvod. „Ačkoli se eurozóna ve třetím čtvrtletí vrátila k (hospodářskému) růstu, ekonomická aktivita pravděpodobně nebude dost silná k tomu, aby vytvořila výraznější inflační tlaky,“ uvedl analytik, Global Insight Howard Archer.

Aleš Michl, analytik Raiffesen Bank:

„Firmy jedou stále na 75 procent výrobních kapacit. Malá poptávka ze strany firem a pomalé tempo nárůstu peněz v oběhu, to vše značí, že inflace bude zatím velmi nízká.“

Evropská centrální banka začala ulevovat ekonomice loni v říjnu. Základní úrok byl tehdy 4,25 procenta. Od té doby ho banka stlačila až na rekordní minimum - jedno procento.