ČNB ukázala vylepšenou pětitisícovku

Praha – Česká národní banka pustí od zítřka do oběhu novou pětitisícikorunovou bankovku se zdokonalenými ochrannými prvky. Dosavadní bankovka zůstane dál v platnosti. Upravená pětitisícovka není první takto vylepšenou bankovkou. Letos v dubnu vydala ČNB zdokonalenou pětistovku, loni v dubnu tisícikorunu a v červenci roku 2007 zdokonalenou dvoutisícikorunovou bankovku. Pětitisícovka je zároveň v pořadí čtvrtou bankovkou, která nese podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

„Nové ochranné prvky bankovky 5000 korun patří ke světové špičce,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek. Mezi zdokonalené prvky patří například ochranný proužek, který je nově širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. Vodoznak Tomáše Garrigua Masaryka, který je viditelný proti světlu, byl doplněn bíle provedeným číslem 5000 a motivem sedící orlice.

K tisku nového vzoru bankovek byly použity speciální barvy, jejichž reakce na ultrafialové záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit, že ČNB vydává a bude do oběhu pouštět pouze pravé bankovky. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků centrální banka nezveřejňuje.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Pětitisícovka je společně s padesátikorunou nejméně četnou bankovkou. Bankovky v hodnotě 50 a 5000 korun byly loni zároveň nejméně padělané bankovky.

Pavel Řežábek, vrchní ředitel ČNB:

„Pětitisícikorunová bankovka je druhá nejméně padělaná bankovka, co se týče četnosti.“

Ke konci října bylo v oběhu 24,3 milionu kusů pětitisícovek. Nejpočetnější je tisícikoruna s téměř 128 miliony kusů. Celkem bylo ke konci října v Česku v oběhu přes tři miliardy korunových bankovek a mincí.

Dvoutisícová bankovka
Zdroj: ČTK
Autor: David Veis