Ministerstvo financí nedalo poště zelenou ke zdražování

Praha - Ministerstvo financí neakceptovalo návrh České pošty na zvýšení cen za doručení obyčejného a doporučeného psaní. Pošta chtěla zdražit od začátku příštího roku. Svou žádost podanou již v říjnu vysvětlovala tím, že zavedení datových schránek sníží její příjmy, a naboří tak její financování.

I když dnes ministerstvo návrh na zdražení neakceptovalo, do budoucna tuto možnost zcela nevylučuje. Podle svého mluvčího Ondřeje Jakoba chce ministerstvo vyčkat na reálné dopady zavedení datových schránek. „Po prověření cenovou kontrolou se ministerstvo k tomuto tématu vrátí v první polovině roku 2010,“ poznamenal.

Pošta ve skutečnosti zdražovat nechtěla

Podle mluvčího pošty Iva Mravinace šlo jen o jistotní aktivitu ve chvíli, kdy nebylo jasné, jak budou datové schránky fungovat. „Nikdy nebylo řečeno, že se to využije,“ uvedl. Generální ředitel pošty Petr Sedláček nedávno řekl, že firma v dohledné době zdražování nechystá a že případné zdražení by bylo až poslední alternativou po vyčerpání všech jiných možností.

Datové schránky nahrazují listovní korespondenci mezi úřady a firmami a v ostrém provozu jsou od letošního listopadu. Pošta již dříve odhadla dopad zavedení schránek na poštovní provoz ve snížení výnosů zhruba o 1,5 miliardy korun, naopak z provozu datových schránek by měla získat nejméně 800 milionů. Výpadek chce vyrovnat úsporami v nákladech i zaváděním nových služeb. „Pošta v současné chvíli zdražování určitě nemá zapotřebí,“ dodal Mravinac.

Pošta naposledy zvyšovala ceny na začátku letošního roku, kdy zdražila posílání balíků až o deset korun. Cenu dopisů zvyšovala o rok dříve. Doručení obyčejné zásilky nyní stojí deset korun a doporučené 26 korun.

Datové schránky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24