Vláda neschválila návrh na zrušení akcií na majitele

Praha – Vláda neschválila poslanecký návrh zákona, který má za cíl zrušit listinné akcie na majitele. Uvedl to dnes po schůzi kabinetu premiér Jan Fischer s tím, že vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko. Návrh počítal s tím, že akcie na majitele by existovaly pouze v zaknihované podobě. Akciové společnosti, které mají akcie na majitele, by dle návrhu musely nejdéle do roka ode dne účinnosti zákona na valné hromadě změnit podobu akcií. A to buď na akcie znějící na jméno, nebo na akcie na majitele, ale v zaknihované podobě. Kabinet dnes rovněž schválil posunutí termínu splátek zemědělských půjček.

Pod návrhem na zručení akcií na majitele jsou podepsaní poslanci ČSSD Jeroným Tejc a Bohuslav Sobotka a předseda zelených Ondřej Liška. Předkladatelé chtějí, aby bylo více vidět, kdo se skrývá za vlastníky akciových společností. „V budoucnu tak vznikne průhlednější podnikatelské a politické prostředí,“ řekl již dříve poslanec Tejc.

Ministři posvětili posunutí splátek zemědělských půjček

Kabinet se dnes rovněž zabýval návrhem ministerstva zemědělství, které prosazuje změnu v termínech splátek zemědělských půjček. Ministři dali návrhu zelenou, a tak zemědělci již nebudou muset půjčky, které čerpali v letech 1991 až 1995, pravidelně splácet vždy na konci kalendářního roku. Splátky budou moci přesunout na závěr prvního čtvrtletí roku následujícího.

Ministerstvo zemědělství upozornilo, že většina zemědělců dostává přímé platby i národní doplňkové platby v prosinci a lednu. „Rovněž další úhrady svých pohledávek získávají zemědělci v druhé polovině prosince a v prvních měsících roku následujícího,“ uvedl úřad. Posunutím termínu pravidelných splátek z prosince na konec března by se tedy podle ministerstva zlepšily podmínky zemědělců pro splácení půjček.