Venezuela zavřela znárodněné banky

Caracas - Venezuelská vláda zavřela čtveřici menších bank, nad nimiž před nedávnem převzala kontrolu s odůvodněním nevysvětlitelného navýšení kapitálu a porušení některých regulačních pravidel. Ministr financí Alí Rodríguez dnes uvedl, že banky musely být zavřeny kvůli odhalení nečekaně velkých finančních problémů.

Dvě z bank, Canarias a ProVivienda (BanPro), podle ministra zůstanou zavřené trvale. Klienti dostanou většinu svých vkladů zpět od státního fondu pojištění bankovních vkladů Fogade. Majetek bank pak bude prodán v aukci. Finanční problémy zbývajících dvou bank Confederado a Bolívar nejsou tak vážné a tyto instituce by mohly být v budoucnu zachráněny.

Rodríguez dodal, že Venezuela také zatkla majitele čtyř bank, jejichž podíl na celém bankovním sektoru v zemi činí 5,7 procenta. V září a říjnu byly tyto banky koupeny skupinou investorů v čele s podnikatelem Ricardem Fernándezem, který je aktivní i v potravinářském průmyslu a prodává zboží síti státem podporovaných obchodů, napsaly agentury AP a Reuters.

Venezuelskému bankovnímu sektoru dominuje deset bank, které kontrolují asi 70 procent všech financí. Podle dřívějších vyjádření analytiků jsou všechny čtyři banky velmi malé a vládní zásah by neměl způsobit problémy v celém systému.