Daň z nemovitosti se příští rok v některých městech prodraží

Jablonec nad Nisou/Temelín – Až čtyřikrát víc než letos zaplatí lidé v Jablonci na dani z nemovitosti. Město jako jedno z mála v Libereckém kraji sáhlo po zvýšení daně, jak to umožnil stát. Místo stokorun tak lidé zaplatí tisíce, firmy dokonce desítky tisíc korun. Místním podnikatelům se zdá čtyřnásobné zvýšení daně neúměrné. Padesát z nich podepsalo petici za její snížení. Podobná situace panuje také v jihočeském Temelíně. Tam by měla daň vyrůst dokonce na desetinásobek.

Města letos poprvé dostala možnost zvýšit vlastním rozhodnutím daň z nemovitosti o takzvaný místní koeficient. Na Liberecku této možnosti většina z nich využila už pro letošek. Jablonec se rozhodl zvýšit daň až na příští rok, časově se tak ale sejde s plošným zvýšeným daně, které zavádí úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty.

Sazby daně se u jednotlivých typů nemovitostí na Jablonecku různí. Majitel běžného panelákového bytu zaplatí místo letošních 330 korun v příštím roce 1300, pokud má garáž tak místo 190 korun dokonce dalších 800 korun.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Do městského rozpočtu by mělo zvýšení daní přinést navíc 28 milionů korun, tedy třikrát víc než letos. Jablonec je zatížen dluhy a peníze potřebuje, přesto se podle zastupitelky Soni Paukrtové neobejde bez dalšího dlouhodobého úvěru.

Nezvyšujte daně, šetřete, vzkazuje opozice

Zvýšení daně z nemovitosti kritizuje opozice. Nelíbí se jí, že město se jím snaží záplatovat díry v rozpočtu. Jablonec totiž navzdory krizi plánoval rekordní příjmy. Ze zhruba 1,5 miliardy mu ale chybí sto milionů. Místo zvyšování daní navrhuje opozice úsporná opatření. To preferují i soukromníci. „Jestliže někde chybí peníze, musíme v první řadě šetřit. Zvyšování daní je velice neuvážený krok,“ míní jablonecký podnikatel Jaromír Schubert. Podnikatelé proto žádají radnici, aby zvýšení daní přehodnotila na příští schůzi zastupitelstva.

Narozdíl od Jablonce se obyvatelé většiny okolních měst zvyšování daní bát nemusí. Ministerstvem zvýšenou základní sazbu totiž města jako Semily nebo Liberec vykompenzují zrušením svého koeficientu. V kraji ojedinělé řešení zvolila Česká Lípa. Daň z nemovitosti zde sice vzroste na dvojnásobek, město to ale vykompenzuje zrušením poplatku za svoz odpadu.

Temelín jako „jihočeský Jablonec“

Analogii Jablonce představuje na jihu republiky Temelín. Tamní obecní úřad plánuje, že do rozpočtu v příštím roce získá z této daně dokonce desetinásobek. Díky sídlu jaderné elektrárny to podle starosty Petra Macháčka bude až 50 milionů korun. Obyvatelům chce ale radnice peníze vracet, tak jako v Dukovanech na Třebíčsku. Jasné zatím není, zda formou příspěvku na opravu nemovitosti, nebo daru.

„Už v létě jsme si odhlasovali koeficient pět a teď jsme z toho necouvli,“
upřesnil Macháček. Úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty přitom
rozšiřuje růst daně v Temelíně na desetinásobek. "Ten, kdo platil za
nemovitost 200 korun, bude platit příští rok 2000 korun. Lidé by ale neměli
platit daň hned v lednu, měli by vyčkat, až jim přijde složenka od
finančního úřadu. Do května rozhodneme, jakou formou jim peníze vrátíme," doplnil starosta.

Obecní pokladny kolem Temelína se přitom začaly plnit už letos, když skončilo jednání o stavbě dvou jaderných bloků. Po zvýšení nemovitostní daně bude Temelín dostávat, kromě peněz přerozdělovaných státem, na každého obyvatele nejméně 200 tisíc korun.

Temelín
Temelín