Pražská energetika sníží ceny až o 5 procent

Praha – Obyvatelé hlavního města mohou v příštím roce díky zlevnění dodávek od Pražské energetiky ušetřit na výdajích za elektrický proud až 5 procent. Zlevnění elektřiny se bude pohybovat mezi dvěma a pěti procenty, což je o tři čtvrtě procenta víc, než kolik předpokládal Energetický regulační úřad. Podle PRE za to může hlavně pokles cen silové elektřiny, kterou nakupuje na burze. Za tím stála hospodářská krize, která snižovala spotřebu. Cena silové elektřiny proto meziročně klesla o patnáct procent.

Energetici ovšem jedním dechem dodávají, že o tolik zlevnit nemohli, protože burzovní nákupy tvoří jen polovinu z výsledné částky. „Druhou část tvoří regulovaná cena, kterou stanovuje Energetický regulační úřad. A ta bohužel šla nahoru. Můžou za to některé položky, jako je například růst příspěvku na obnovitelné zdroje,“ informoval mluvčí PRE Petr Holubec.

Lidé, kteří chtějí elektřinu ještě levnější, mají podle odborníků jedinou možnost, a to využít konkurenci a změnit dodavatele. „Odhadnout, jestli ten který dodavatel elektřiny pro konečného zákazníka nejlepší i pro další roky, je velice těžké, protože jednotlivé firmy si zajišťují elektřinu na burze. A tam se jim jeden rok může dařit, ale druhý rok méně,“ varoval analytik z Atlantik FT Petr Novák.

Kromě Pražanů by měl na elektřině příští rok ušetřit i zbytek republiky. Podle Energetického regulačního úřadu si klienti společnosti ČEZ polepší v průměru o tři a půl procenta, odběratelé společnosti E.ON pak o necelá čtyři procenta.